Muže v exekucích, který pronásleduje zdravotníky, stíhá policie. Hrozí mu rok vězení

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
26. 1. 2022 14:01
Aktuálně.cz v prosinci odhalilo činnost Patrika Tušla. Muž s patnácti exekucemi neplatí výživné na své dítě. Od fanoušků vybírá peníze za to, že pronásleduje zdravotníky u jejich domovů, slovně je napadá a natáčí se u toho. Po dotazech na financování slovně útočil i na novináře. Policie nyní Tušla obvinila z nebezpečného pronásledování. Hrozí mu rok vězení. Tušl Aktuálně.cz své stíhání potvrdil.
"Jste zaprodanec. Řekněte to upřímně," útočil Patrik Tušl na šéfa lékařské komory Milana Kubka. | Video: Facebook/Patrik Tušl

Patrik Tušl nadává v očkovacích centrech zdravotníkům, prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nebo imunologa Václava Hořejšího pronásleduje u jejich bytů a videa z těchto akcí zveřejňuje na internetu. Zároveň však od svých fanoušků a sledujících vybírá dary.

Devětadvacetiletý invalidní důchodce má na sebe uvaleno několik exekucí, navíc neplatí výživné na své dítě. Spolupracuje s dalším mužem, který dluží miliony. Aktuálně.cz příběh Patrika Tušla popsalo v prosinci.

Policie nyní Tušla obvinila z trestného činu nebezpečné pronásledování. Hrozí mu až rok vězení. Muž již dříve na svém videu potvrzoval, že byl na výslechu. Policie o obvinění, bez uvedení jména, informovala na Twitteru.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo s Tušlem spojit. Potvrdil, že mu policisté na ulici doručili usnesení o sdělení obvinění. To však odmítá. "Já jsem nikoho nepronásledoval. Pouze jsem chtěl, aby odpovídali na otázky," řekl Aktuálně.cz Tušl.

Skutečnosti, že například šéfa lékařské komory vulgárně napadal, nelituje. "To, že mu řeknu dobytek? Nestydím se za to a klidně bych to zopakoval znova. Dneska mám schůzku s právníkem. Budu se s ním radit, co s tím dále," upozorňuje. A dodává, že policie jeho činnost zkresluje. Na dotaz, zda bude v pronásledování zdravotníků pokračovat, odpověděl, že "to nemůže vyloučit".

Tušl se svým společníkem Pavlem Zítkem na ulici pronásledoval a slovně napadal i reportéra Aktuálně.cz. Stalo se tak poté, co se novinář při osobním rozhovoru začal ptát na jeho finanční aktivity. Tušl totiž vybírá od fanoušku za své "akce" namířené proti zdravotníkům peníze.

A právě to je dle policejního vyšetřování důvodem jeho jednání. "Motivem je podle zjištění kriminalistů získávání finančních darů od jeho podporovatelů," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

"Kolik berete za ty lži? Svině jedny," pokřikoval Patrik Tušl se svými spolupracovníky na reportéra Aktuálně.cz | Video: Facebook/Lion TV - Nezávislá Média

Podle exekučního rejstříku je na Tušla uvaleno patnáct exekucí, věřitelé po něm vymáhají částky od 300 korun do 50 tisíc. Mimo jiné dluží výživné na své dítě, exekutor po něm za to vymáhá 47 tisíc korun.

Trestný čin nebezpečného pronásledování

§ 354 Trestního zákoníku

(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že

a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

Devětadvacetiletý muž pobírá invalidní důchod druhého stupně, což znamená, že jeho schopnost pracovat má být snížená o 50 až 69 procent. Zároveň ho zaměstnává pracovní agentura. 

Další dezinformátorce hrozí 8 let vězení

Aktuálně.cz už v úterý informovalo, že policie stíhá i další dezinformátorku Janu Peterkovou, která s Tušlem spolupracuje. Peterková ve svých videích, která zveřejňuje na sociálních sítích, lživě uvedla, že v domově pro seniory v Měšicích u Prahy zemřelo po očkování proti koronaviru několik seniorů.

Už před 14 dny jí za to soud nepravomocně nařídil, aby se dotyčné pečovatelské službě omluvila a zaplatila odškodnění čtvrt milionu. Nyní jí za šíření poplašné zprávy hrozí až osm let vězení, protože se podle policie činu dopustila v nouzovém stavu.

Muž tvrdí, že jde o boj s covidovou totalitou, na sociálních sítích ale zveřejňuje číslo účtu a žádá lidi o peníze, říká redaktor Aktuálně.cz. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy