Policistům chybí uniformy, sklad v Bartolomějské je prázdný. Nemají v čem sloužit, zlobí se odbory

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
4. 6. 2017 8:02
Policie mění staré uniformy za novější typ. Od konce roku 2019 by nemělo být možné na ulici potkat policistu ve starém stejnokroji, ale první dodávky se opozdily a v některých skladech teď uniformy chybí. Na problém si stěžují už nejen běžní policisté, ale i odboráři. Stejné potíže měla policie se zakázkou na boty, kterou později řešila i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Minulý rok kriminalisté čekali dlouhé měsíce i na nové služební odznaky.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policii trápí nedostatek uniforem. Do konce roku 2019 sice musí přejít na nové stejnokroje, ale kvůli mezerám v jejich dodání jsou některé sklady téměř prázdné. Neobvyklé velikosti často nejsou k dostání vůbec. Stav kritizují policejní odbory i řadoví policisté. Problémy s nedostatkem uniforem na poslaneckém podvýboru pro policii přiznal i náměstek policejního prezidia Petr Petřík.

"V současné době dochází k podpisům na smlouvách a v horizontu půl roku by měly být nové části výstroje skladem," popsal neveřejné jednání předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. "V současné době skutečně není dostatek těch nových uniforem," doplnil Milan Štěpánek z Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

A potíže registruje i předseda poslaneckého podvýboru pro policii Zdeněk Ondráček (KSČM). "Policejní prezidium na podvýboru přiznalo problémy, je ale už prý na dobré cestě, aby to vyřešilo," věří.

Na komplikace si stěžují i někteří řadoví policisté. "Jsou s tím problémy. Sklad v Bartolomějské je prázdný. Takhle může policie do tří let už opravdu zkolabovat," varuje jeden z pražských policistů, který si nepřál být jmenován.

"Samotní policisté vnímají současný stav negativně, protože nemají možnost v dostatečné kvalitě ani kvantitě odebírat v oděvních výdejnách požadovanou výstroj. Myslím si, že policie měla zabezpečit větší překrytí mezi starými a novými součástkami tak, aby nedošlo k takovému hluchému období. Je velmi tristní, když policisté nemají v čem sloužit," varoval Drexler.

Policejní prezidium ujišťuje, že stav je pouze dočasný. "V překlenovacím mezidobí mezi nákupem nové výstroje může docházet k nedostatku oděvů, především u neobvyklých velikostí. Dodávky na oděvní výdejny se očekávají od září 2017," reagoval Petr Habenicht z tiskového oddělení policejního prezidia.

Například kritizovaná výdejna v Bartolomějské má v současné době na skladě 115 sak, 198 letních kalhot, 79 kusů zimních bot, 1737 košilí, které jsou univerzální, 45 párů polobotek, 1396 černých triček, 174 blůz a 423 kalhot k pracovnímu stejnokroji. Pokud něco chybí, často nestandardní velikost, musí se kus objednat z jiného skladu. Sklad v Bartolomějské by měl pokrýt celé pražské krajské ředitelství, které má pod sebou zhruba šest a půl tisíce policistů.

Nováčci ve starých stejnokrojích

Nesnáze však netrápí jen Prahu. "Moravskoslezský kraj má nedostatek uniforem. Nově nastupující policisté, kteří by měli mít už nové uniformy, nové mít nebudou. Je to komplikace kvůli veřejným zakázkám, každý z uchazečů se snaží zpochybnit vítězství toho druhého," popsal Štěpánek.

Policejní prezidium se snaží situaci napravit i přípravou nových veřejných zakázek. "Současně se připravují další veřejné zakázky na pracovní stejnokroj nebo košile, kde po ukončení výběrového řízení se budou moci části nakoupit," tvrdí mluvčí prezidia Habenicht.

Obří tendr na nové uniformy v hodnotě 160 milionů korun vypsalo ministerstvo vnitra na začátku letošního roku. Vybavení by se tak mělo obměnit v několika vlnách mezi lety 2017 a 2020.

Není to poprvé, co se policie trápí s přechodem na novější typ výstroje. Minulý rok například kriminalisté dlouhé měsíce čekali na služební odznaky. Když nakonec přišly, musely se reklamovat. Za pochybení se omlouval tehdejší náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Stejné problémy měla policie se zakázkou na boty, kterou později řešila i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Kvůli nedostatečné kvalitě obuvi byla stíhána firma Blažek. Společnost už avizovala, že chce odškodnění za poškození dobrého jména.

 

Právě se děje

Aktualizováno za 1 minutu

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy