Ministerstvo spravedlnosti dokončilo novelu o státním zastupitelství

ČTK ČTK
20. 6. 2019 10:46
Ministerstvo spravedlnosti poslalo do připomínkového řízení návrh novely zákona o státním zastupitelství a návrh novely zákona o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů. Návrh mění proces jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a stanovuje délku funkčního období na sedm let.
Marie Benešová
Marie Benešová | Foto: Jakub Plíhal

Vlastní podobu novely připravili i opoziční poslanci pirátů, ODS a KDU-ČSL. Navrhují funkční období pro nejvyšší státní zástupce desetileté, pro ostatní vedoucí žalobce též sedmileté.

Oba návrhy počítají s tím, že vedoucí státní zástupce může být odvolán z funkce pouze rozhodnutím kárného soudu. Podobný návrh už dříve podali také poslanci TOP 09 a STAN.

Návrhy ministerstva i opozice počítají s tím, že nadále může nejvyššího státního zástupce jmenovat pouze vláda na návrh ministra spravedlnosti. Ostatní vedoucí státní zástupce jmenuje ministr na návrh nadřízeného vedoucího žalobce nebo nejvyššího státního zástupce.

Novely stanovují minimální požadavky na osoby, které mohou být do funkce jmenovány. Kromě obecných podmínek jde o požadavek na minimální délku požadované předchozí praxe. Obě novely se ve stanoveném počtu let mírně liší, v případě kandidáta na nejvyššího státního zástupce se ale shodují v tom, že by měl mít nejméně desetileté zkušenosti z pozice žalobce nebo soudce.

Vedoucí státní zástupci, včetně nejvyššího státního zástupce, by podle návrhu ministerstva byli jmenováni na sedmileté funkční období. Opoziční poslanci navrhují u nejvyššího státního zástupce deset let, u dalších vedoucích žalobců sedm. Nejvyšší státní zástupce nemůže být podle obou návrhů do funkce jmenován opakovaně.

Odvolání v rukou kárného soudu

Vládní návrh počítá s tím, že ani vrchní a krajští žalobci nemohou u téhož zastupitelství vykonávat funkci vedoucího státního zástupce dvakrát po sobě, okresní žalobce může maximálně dvakrát. Opozice navrhuje u vrchních, krajských i okresních státních žalobců možnost vykonávat funkci u téhož zastupitelství nejvýše dvakrát po sobě.

Před uplynutím funkčního období bude možné vedoucího státního zástupce odvolat pouze rozhodnutím kárného soudu pro kárné provinění, shodují se návrhy.

"Jinými slovy ruší se dosavadní možnost vlády bez uvedení důvodu odvolat nejvyššího státního zástupce, rovněž tak jako oprávnění ministra spravedlnosti odvolat ostatní vedoucí státní zástupce pro závažné porušení povinnosti vyplývající z výkonu této funkce," napsalo ministerstvo.

Už dříve předložili novelu poslanci TOP 09 a STAN. Podle nich by vedoucí žalobce bylo možné odvolat pouze po rozhodnutí kárného soudu. Pro nejvyšší státní zástupce navrhovali desetileté funkční období, stejně jako poslanci v dalším návrhu. Vláda novelu minulý týden odmítla.

"Oproti návrhu TOP 09 a STAN tento návrh (…) zohledňuje připomínky vlády a odborné veřejnosti. Má také podporu nejvyššího státního zástupce a Unie státních zástupců," informoval předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

"Zároveň řeší některé nedostatky, které v původním návrhu byly, například chybějící možnost opakování výkonu funkce některými vedoucími státními zástupci, doplnění podmínek pro jmenování a zejména postupná obměna státních zástupců každý rok. Po projednání s panem poslancem (Markem) Bendou (ODS) byly provedeny změny ve vztahu ke kvalifikačním předpokladům vedoucích státních zástupců," dodal Michálek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy