Moravskoslezský kraj dusí smog, situace se zhoršuje

ČTK ČTK
16. 11. 2013 8:57
S výjimkou Třince byl imisní limit překročen všude minimálně dvojnásobně.
Foto: Martin Netočný

Ostrava - Moravskoslezský kraj dál dusí smog. Situace se oproti pátku výrazně zhoršila.

S výjimkou Třince byl v sobotu ráno imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový překročen všude minimálně dvojnásobně. Stanice v regionu tak většinou naměřily hodnoty vysoko nad hranicí 100 mikrogramů na metr krychlový.

Nejhorší je situace v Karviné a ve Věřňovicích na Karvinsku, kde dnes ráno stanice naměřily 159, respektive 158 mikrogramů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly v rozmezí od 73 do 159 mikrogramů na metr krychlový.

Ovzduší je nejhorší v celé Evropě

Nejvyšší hodnota byla v Karviné. Naopak nejnižší množství prachu v ovzduší bylo v Třinci na Frýdecko-Místecku. Hodnoty okolo 150 mikrogramů naměřily stanice na šesti místech z 15.

"Během dnešního dne a noci nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou v Moravskoslezském kraji pohybovat nad hodnotou imisního limitu, místy i trojnásobně," uvedli meteorologové.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět, podívejte se:

Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouho nejhorší v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.

Za znečištění ovzduší může místní průmysl, doprava i kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají podle odborníků škodliviny přicházející ze sousedního Polska.

 

Právě se děje

Další zprávy