Moravskoslezský kraj dusí smog, situace se zhoršuje

ČTK ČTK
16. 11. 2013 8:57
S výjimkou Třince byl imisní limit překročen všude minimálně dvojnásobně.
Foto: Martin Netočný

Ostrava - Moravskoslezský kraj dál dusí smog. Situace se oproti pátku výrazně zhoršila.

S výjimkou Třince byl v sobotu ráno imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový překročen všude minimálně dvojnásobně. Stanice v regionu tak většinou naměřily hodnoty vysoko nad hranicí 100 mikrogramů na metr krychlový.

Nejhorší je situace v Karviné a ve Věřňovicích na Karvinsku, kde dnes ráno stanice naměřily 159, respektive 158 mikrogramů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly v rozmezí od 73 do 159 mikrogramů na metr krychlový.

Ovzduší je nejhorší v celé Evropě

Nejvyšší hodnota byla v Karviné. Naopak nejnižší množství prachu v ovzduší bylo v Třinci na Frýdecko-Místecku. Hodnoty okolo 150 mikrogramů naměřily stanice na šesti místech z 15.

"Během dnešního dne a noci nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou v Moravskoslezském kraji pohybovat nad hodnotou imisního limitu, místy i trojnásobně," uvedli meteorologové.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět, podívejte se:

Ovzduší v Moravskoslezském kraji je dlouho nejhorší v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.

Za znečištění ovzduší může místní průmysl, doprava i kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají podle odborníků škodliviny přicházející ze sousedního Polska.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy