Tlačme na růst výdajů na obranu, budeme víc v bezpečí, domnívají se dvě třetiny Čechů

Veronika Košťálová Veronika Košťálová
3. 10. 2023 16:50
Dvě třetiny Čechů věří, že tlak na vyšší příspěvky do rozpočtu NATO přispívá k posílení státní bezpečnosti. Ukázal to průzkum agentury Median pro institut CEDMO, který spadá pod Univerzitu Karlovu.
Snímek ze Dnů NATO v Mošnově.
Snímek ze Dnů NATO v Mošnově. | Foto: Petr Dohnal

Ministerstvo obrany bude podle schváleného rozpočtu příští rok hospodařit s částkou téměř 160 miliard korun, čímž poprvé od vstupu Česka do NATO v roce 1999 přesáhne hranici dvou procent HDP.

Z průzkumu agentury Median vyplynulo, že téměř tři čtvrtiny Čechů se základním vzděláním věří, že tlak na zvýšení rozpočtů členských zemí NATO zajistí větší bezpečnost států. Přes 70 procent lidí s vysokoškolským titulem s nimi souhlasí.

S věkovými kategoriemi se ale postoje liší. Největší podpora této strategie přichází od mladší generace, konkrétně od 82 procent respondentů ve věku 16 až 24 let. Lidé ve skupině 45 až 54 let prokázali nejvyšší míru nesouhlasu, kdy více než 22 procent dotazovaných návrh odmítá.

Muži podporují nárůst obranných rozpočtů do výše dvou procent hrubého domácího produktu více než ženy. Jasně se k této otázce pak nedokáže vyjádřit 9 procent žen a téměř 5 procent mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy