Mladí lidé odmítli patos. Ohrnuli si kalhoty pro Havla

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2012 16:53
Mladí lidé vymysleli Kalhotový den na počest Havla a jeho krátkých kalhot z roku 1989
Mladík v polské ulici Václava Havla.
Mladík v polské ulici Václava Havla. | Foto: Facebook, Krátké kalhoty pro Václava Havla

Praha - Možná jste během 18. prosince potkali někoho, kdo měl navzdory nízké teplotě nápadně vyhrnuté kalhoty. Pravděpodobně šlo o uctění památky Václava Havla, jenž před rokem zemřel. Je totiž "Kalhotový den",  kdy se koná vzpomínková akce "Krátké kalhoty pro Václava Havla".

S nápadem přišli mladí lidé, kteří si myslí, že je dobré připomínat si jeho odkaz, ale jsou jim cizí patetické proslovy u památníků či soch. Chtěli vzpomínku, která by také lépe vystihovala povahu exprezidenta, něco, co by se mu mohlo líbit. Hledali něco osobitého, humorného a sebeironického.

Inspiraci našli v mikroudálosti, která však vešla do dějin a Václava Havla se dle jeho slov na ni neustále ptali lidé z celého světa. Během inaugurace 29. prosince 1989 nakráčel první postkomunistický prezident Československa na přehlídku hradní stráže v nápadně krátkých kalhotách. Všimly si toho miliony lidí sledující událost v televizi či přímo na nádvoří Pražského hradu a narodil se mýtus.

Pro tento "model" se vžil název "VéHáčka", ale v podstatě šlo o něco, co znaly už naše prabáby, jen tomu říkaly "měl kalhoty, jako by čekal velkou vodu".

Kalhoty nebyly krátké, jen povytažené. Ale to už je jedno

"Marně pořád vysvětluji, že jsem tehdy neměl kalhoty krátké, ale kalhoty povytažené. Každý chlap ví, že si kalhoty občas povytáhne a pak nějaký čas trvá, než se opět usadí na původní místo. Tak nějak to bylo i tehdy na Hradě. A protože se vojenská přehlídka konala v minutě čtvrté místo minuty páté, tak od té doby patří k národní mytologii, že jsem měl při inauguraci krátké kalhoty," citují iniciátoři Havlova slova z pět let starého rozhovoru.

Inspiraci našli také v tzv. "Ručníkovém dni" Douglase Adamse. Každý rok se k jeho památce hlásí tisíce lidí po celém světě tak, že v jeden den s sebou nesou ručník, jenž byl symbolem jeho nejznámější knihy Stopařův průvodce po galaxii. V odkazu Václava Havla proto hledali podobně vizuálně výrazný prvek. A našli.

Přidaly se i Číňanky z Tchaj-peje.
Přidaly se i Číňanky z Tchaj-peje. | Foto: Facebook, Krátké kalhoty pro Václava Havla

Kalhotový den má být každý rok

Jejich ideou nebylo uspořádat jednorázovou happeningovou vzpomínku. Chtějí založit tradici. Každého 18. prosince se má konat "Kalhotový den". Během něj každý, kdo sympatizuje s Václavem Havlem a chtěl by se k akci připojit, může si kdykoliv během dne vyhrnout nohavice a veřejně tím ukázat, že na zesnulého prezidenta stále vzpomíná.

"Byl by to další doplněk ke vzpomínkám na Václava Havla, na jehož odkaz by se nemělo zapomínat. Zároveň je to v duchu, který podle nás na něj sedí - tedy v duchu humoru, nadhledu a sebeironie," vysvětluje Aktuálně.cz hlavní organizátor Oldřich Neuberger.

Když on a jeho "kalhotový výbor" s nápadem přišli, možná ani netušili, jak se akce hned během prvního výročí rozroste.

"Přes Facebook jsme poslali 110 000 pozvánek, 11 000 lidí označilo, že se do akce chtějí zapojit. Pozvánku jsme napsali i v angličtině, takže teď na naší facebookové stránce přibývají každou minutu fotky lidí s ohrnutými kalhotami z různých koutů světa."

A skutečně, na facebookové stránce věnované Krátkým kalhotám pro Václava Havla chodí další a další fotky studentů, ale i makléřů či úředníků s vyhrnutými nohavicemi. Na jednom snímku jsou i mladé Taiwanky, na jiném zase Polák, jenž stojí s ohrnutými kalhotami v gdaňské ulici Václava Havla. K tomu ještě připojuje další Havlův symbol - véčko vytvořené ukazováčkem a prostředníčkem.

Vyhrnou si kalhoty Kubišová, Kocáb či Wagnerová?

Neznamená to ovšem, že by to třeba v centru Prahy vypadalo tak, že by každý druhý občan chodil takto upraven.

"Když se člověk teď projde například po Václavském náměstí, tak většinou potká samé turisty. Zlom by měl nastat v 17 hodin, kdy začne spřátelená akce S Havlem dál."

Jedná se o setkání a průvod, jenž si připomene osobnost Václava Havla, ale také jeho snahu, aby Česko bylo jednou "dál".

Rodiče předávají odkaz Václava Havla další generaci...
Rodiče předávají odkaz Václava Havla další generaci... | Foto: Facebook, Krátké kalhoty pro Václava Havla

Obě akce podporují například Michael Kocáb, Ladislav Špaček, Marta Kubišová, Eliška Wagnerová či Jan Ruml.

Na dotaz Aktuálně.cz, jak tyto osobnosti podpoří akci "Krátké kalhoty pro Václava Havla", zda si třeba také nevyhrnou kalhoty, Oldřich Neuberger odpověděl: " Na to jsme sami také zvědaví. Ale třeba Ladislav Špaček nás upozornil, že vše podporuje spíše symbolicky, že nemůžeme chtít od starého kmeta, aby si kalhoty vyhrnoval."

Nicméně třeba polský novinář Mariusz Szczygieł tak učiní přímo ve varšavském Velkém divadle.

"Samozřejmě nezpívám a netancuji, je to slavnostní 20. výročí polské TV Polsat, kde jsem moderoval šest let první talk-show v Polsku. Slibuji, že si tam na jevišti ohrnu kalhoty a ohlásím, že je to pocta Václavu Havlovi," napsal organizátorům Kalhotového dne.

S akcí je seznámena i vdova po českém exprezidentovi Dagmar Havlová. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 ji dokonce oficiálně podpořila a vyjádřila potěšení ze stále živého odkazu.

Na dotaz, zda studenti, kteří jsou hlavní účastníci této originální vzpomínky, nemají s takto upraveným oděvem třeba problémy ve škole, Neuberger se smíchem odpověděl: "Nic takového nám nepsali, naopak posílají další a další fotky ohrnutých nohavic. A víme minimálně o jedné paní učitelce, která dnes učí s krátkými kalhotami."

 

Právě se děje

Další zprávy