Ministryně Válková porušila nezávislost soudů, zlobí se unie

Sabine Kejlová ČTK Sabine Kejlová, ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2014 16:56
Soudci protestují proti tomu, aby ministryně hodnotila správnost rozhodnutí soudu v souvislosti se žďárskou tragédií.
Ministryně Helena Válková.
Ministryně Helena Válková. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaSoudcovská unie se silně ohradila proti výrokům ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která hodnotila postup soudů v souvislosti s tragédií ve Žďáru nad Sázavou. Válková řekla, že okresní soud v Opavě nepostupoval v případě propuštění ženy důkladně a k závěru rovněž došel bez důkladného dokazování.

Podle svých slov si chce spis prostudovat podrobně a případně podat návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce, který se proti změně způsobu léčby dotyčné neodvolal. Soudcovská unie si ale myslí, že tím ministerstvo zasahuje do nezávislé rozhodovací činnosti soudců.

"Je v rozporu se zákonem i ústavou, aby ministryně spravedlnosti hodnotila správnost rozhodovací činnosti soudce včetně jeho postupu při výběru a hodnocení důkazů s výjimkou stížnosti pro porušení zákona,“ tvrdí unie. Válková v následné reakci uvedla, že příslušný soudní spis si vyžádala, protože je ze zákona kárnou žalobkyní.

Válková: Jsem kárnou žalobkyní, potřebuji infromace

Válková je ale přesvědčena, že řízení, které umožnilo změnu způsobu léčby ženy, netrvalo déle než půl hodiny a zakládalo se na nijak zvlášť podrobné lékařské zprávě z psychiatrické léčebny. Prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že ji stanovisko Soudcovské unie "nepříjemně překvapilo".

"Paní ministryně je ze zákona kárnou žalobkyní a jako taková potřebuje mít pro své rozhodování podklady a informace. Proto si vyžádala od příslušného soudu spis a další podklady, které by měly ukázat, zda se jedná o možné kárné provinění, a tedy jednotlivé pochybení příslušného soudce, jímž by mohl narušit důstojnost soudcovské funkce nebo ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů, nebo zda se jedná o systémový problém," napsala mluvčí Kateřina Hrochová.

Soudcovská unie si ale myslí, že hodnocení nepatří do agendy Válkové ani ministerstva.

Unie nebude podnikat další kroky

"Ministerstvo spravedlnosti jako ústřední orgán státní správy soudům nesmí zasahovat do jejich nezávislé rozhodovací činnosti, ministryně tento zákaz výroky hodnotícími věcnou správnost rozhodnutí porušila. Jedná se o narušení základního principu dělby moci, které v demokratické zemi nelze tolerovat,“ vyjádřila se unie.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Soudci však dodali, že nehodlají podnikat proti ministryni další, konkrétní kroky.

"Činnost soudů musí být kontrolována, ale existují k tomu funkční prostředky. Toto je zcela nepřípustné a výkonná moc by se tomu měla do budoucna vyvarovat," uzavřela v České televizi viceprezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Tragédie se stala v úterý ve Žďáru nad Sázavou, když se žena trpící schizofrenií dostala do střední školy, kde ubodala šestnáctiletého studenta. Další dvě dívky a policejního vyjednavače zranila. Útočnice měla podobný incident za sebou už v minulosti. Před dvěma lety v Havířově napadla vychovatelku a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku. Ženě nyní hrozí až výjimečný trest.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy