Ministryně Válková porušila nezávislost soudů, zlobí se unie

Sabine Kejlová ČTK Sabine Kejlová, ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2014 16:56
Soudci protestují proti tomu, aby ministryně hodnotila správnost rozhodnutí soudu v souvislosti se žďárskou tragédií.
Ministryně Helena Válková.
Ministryně Helena Válková. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaSoudcovská unie se silně ohradila proti výrokům ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která hodnotila postup soudů v souvislosti s tragédií ve Žďáru nad Sázavou. Válková řekla, že okresní soud v Opavě nepostupoval v případě propuštění ženy důkladně a k závěru rovněž došel bez důkladného dokazování.

Podle svých slov si chce spis prostudovat podrobně a případně podat návrh na kárný postih příslušného soudce i státního zástupce, který se proti změně způsobu léčby dotyčné neodvolal. Soudcovská unie si ale myslí, že tím ministerstvo zasahuje do nezávislé rozhodovací činnosti soudců.

"Je v rozporu se zákonem i ústavou, aby ministryně spravedlnosti hodnotila správnost rozhodovací činnosti soudce včetně jeho postupu při výběru a hodnocení důkazů s výjimkou stížnosti pro porušení zákona,“ tvrdí unie. Válková v následné reakci uvedla, že příslušný soudní spis si vyžádala, protože je ze zákona kárnou žalobkyní.

Válková: Jsem kárnou žalobkyní, potřebuji infromace

Válková je ale přesvědčena, že řízení, které umožnilo změnu způsobu léčby ženy, netrvalo déle než půl hodiny a zakládalo se na nijak zvlášť podrobné lékařské zprávě z psychiatrické léčebny. Prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že ji stanovisko Soudcovské unie "nepříjemně překvapilo".

"Paní ministryně je ze zákona kárnou žalobkyní a jako taková potřebuje mít pro své rozhodování podklady a informace. Proto si vyžádala od příslušného soudu spis a další podklady, které by měly ukázat, zda se jedná o možné kárné provinění, a tedy jednotlivé pochybení příslušného soudce, jímž by mohl narušit důstojnost soudcovské funkce nebo ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů, nebo zda se jedná o systémový problém," napsala mluvčí Kateřina Hrochová.

Soudcovská unie si ale myslí, že hodnocení nepatří do agendy Válkové ani ministerstva.

Unie nebude podnikat další kroky

"Ministerstvo spravedlnosti jako ústřední orgán státní správy soudům nesmí zasahovat do jejich nezávislé rozhodovací činnosti, ministryně tento zákaz výroky hodnotícími věcnou správnost rozhodnutí porušila. Jedná se o narušení základního principu dělby moci, které v demokratické zemi nelze tolerovat,“ vyjádřila se unie.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Soudci však dodali, že nehodlají podnikat proti ministryni další, konkrétní kroky.

"Činnost soudů musí být kontrolována, ale existují k tomu funkční prostředky. Toto je zcela nepřípustné a výkonná moc by se tomu měla do budoucna vyvarovat," uzavřela v České televizi viceprezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Tragédie se stala v úterý ve Žďáru nad Sázavou, když se žena trpící schizofrenií dostala do střední školy, kde ubodala šestnáctiletého studenta. Další dvě dívky a policejního vyjednavače zranila. Útočnice měla podobný incident za sebou už v minulosti. Před dvěma lety v Havířově napadla vychovatelku a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku. Ženě nyní hrozí až výjimečný trest.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy