O český vynález na léčbu schizofrenie je zájem. V Česku ne

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 10. 2014 19:50
V několika státech světa po vynálezu českých lékařů doslova skočili, v Česku ale zájem není. Projekt přitom šetří utrpení pacientů se schizofrenií a také miliony korun za léčbu.
Foto: Eliška Čermáková

Praha - Je to paradox. V několika státech světa po vynálezu českých lékařů doslova skočili, v Česku ale zájem není. Projekt přitom šetří utrpení pacientů se schizofrenií a také miliony korun za léčbu. Podle autorů programu může zabránit také útokům duševně chorých lidí na okolí.

Všechno to začalo už před devíti lety. Psychiatři Filip Španiel a Lucie Bankovská Motlová vymysleli unikátní program, který má pomáhat schizofrenikům. Předchází jejich náhlým záchvatům. Pacienti, kteří se do projektu Itareps zapojí, jsou totiž pod neustálou kontrolou lékařů.

"Všichni mají doma dotazník s deseti jednoduchými otázkami a každý čtvrtek jim k tomu přijde na mobil ještě i výzva, aby dotazník vyplnili – ohodnotili každou otázku známkami od nuly do čtyř. Oznámkují tak vlastně, jak se v danou chvíli cítí nebo jestli dobře spí," vysvětlil už dříve Cyril Höschl, ředitel pražského Psychiatrického centra, které Itareps vyvinulo, jako jediné ho provozuje a dlouhou dobu si ho i samo platilo.

Odpovědi potom vyhodnotí počítač. Jakmile zaznamená jakýkoliv výkyv nálady nebo jakmile pacient neodpoví, okamžitě upozorní ošetřujícího lékaře. A ten zasáhne.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Uspoříme pojišťovnám sto milionů ročně, tvrdí autoři

"Celých sedmdesát procent pacientů už proto nikdy nemusí do nemocnice. Předejde se tomu," vyzdvihuje výsledky Filip Španiel. Další duševně nemocní prý nemusí ani tak často k lékaři do ordinace. Ukázalo se to například v japonské studii, které se zúčastnilo 399 pacientů.

Jenomže zatímco v Japonsku si Itareps chválí a platí za něj, české zdravotní pojišťovny ho odvrhly. Neuznaly ho ani přes to, že by mohly podle autorů programu ušetřit každoročně sto milionů korun za téměř 12 tisíc hospitalizací, které kvůli schizofrenii platí.

"Projekt Itareps opravdu nefinancujeme. Jeho propagátoři nám doposud nedoložili žádnou relevantní analýzu, která by prokázala, že přínosy projektu jsou skutečně takové, jak je oni sami v médiích prezentují," potvrzuje třeba mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Ministerstvo zdravotnictví přitom projekt podporuje. "Zařazení těchto výkonů do sazebníku jsme podpořili. Plná úhrada je možná již od roku 2012," říká mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Záleží tak podle ní jen na pojišťovnách, jestli svým pacientům výkony zaplatí. Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček právě nyní řeší, jak zabránit dalším tragickým útokům schizofreniků na okolí.

Na provoz přispívají sponzoři

Program přesto možná zanikne. "Pokud ho nezačnou platit pojišťovny, definitivně skončí," říká Filip Španiel. Další financování už si podle něj nemůže Psychiatrické centrum dovolit. Náklady na jednoho pacienta totiž podle něj každoročně dosahují zhruba 3,5 tisíce korun.

Doposud podle něj běžel program v omezeném režimu, využívalo ho zhruba tisíc českých pacientů. Lékařům v tom pomáhali sponzoři, hlavně farmaceutické a počítačové firmy. Po devíti letech provozu ale také ony dávají od programu ruce pryč – odezva úřadů je nulová.

Do terapie se během let zapojili také lékaři na Slovensku, na Tchaj-wanu, v Nizozemsku či Malajsii.

Schizofreniků je v populaci jedno procento

Schizofrenie je závažná duševní porucha, která postihuje zhruba jedno procento populace. Statistiky uvádějí, že se s chorobou oficiálně léčí kolem čtyřiceti tisíc lidí. Zhruba desetina nemocných může být sobě i okolí v určité etapě života nebezpečná, asi jedno procento schizofreniků by mělo být pod dozorem celý život.

Debatu o tom, jak hlídat schizofreniky, rozpoutal úterní smrtelný incident. Odehrál se ve Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev ve Žďáru nad Sázavou.

Duševně nemocná žena vnikla do budovy školy a napadla jednu z dívek. Když jí přispěchal na pomoc další student, zaútočila na něj také. Mladík bodným zraněním na místě podlehl. Policii se poté podařilo útočnici zpacifikovat. Později vyplynulo, že šestadvacetiletá žena neútočila poprvé. Před dvěma lety ve škole v Havířově unesla dívku a pobodala učitelku. Kvůli psychické nemoci skončila v léčebně, odkud byla zhruba po roce propuštěna do ambulantní léčby.

Nyní je žena v cele předběžného zadržení, ve středu ji policie obvinila z vraždy a únosu, za což jí hrozí až výjimečný trest.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 29 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy