Rozhovor - Džamila Stehlíková má ve vládě na starosti lidská práva. Během dvou let v ministerském týmu avizovala řadu kontroverzních návrhů, žádný však zatím v praxi neprosadila. Sněmovnou neprošel antidiskriminační zákon, Stehlíková nemá funkční agenturu na podporu sociálně vyloučených občanů a nedokázala zabránit škrtům při podpoře neziskových organizací.
Plány přesto překypuje dál. Naposledy navrhla, že by se měl slavit Den otců - coby cesta, jak posílit roli muže v životě rodiny. "Vím, že emancipace se musí odehrát především v našich hlavách. Jenže i oslavou Dne otců se v hlavách lidí něco změní," říká Džamila Stehlíková v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz s novinářkou Barborou Tachecí.
V něm hovoří i o dnešní roli můžu a žen. Například říká: "Obecně platí, že pro muže je důležité, jak žena žije jeho životem. Že je žena k dispozici. Když není, zklamaně opouští pole." Říká na základě vlastní zkušenosti.
Rozhovor s Džamilou Stehlíkovou jsme pro větší přehlednost rozdělili do několika kapitol: Zde si můžete přečíst, jaký recept chystá pro romskou menšinu Zde vysvětluje, jak by probíhala adopce dětí homosexuálními páry V této části pak hovoří o své nejisté budoucnosti ve vládě |
BT: Víte, že se vám říká ministryně, která chce ordinovat lidem dobro?
Nevím, to je nová do mé sbírky přezdívek.
BT: V něčem mi připadáte jako utopická idealistka postrádající pragmatický pohled - je to přísné hodnocení?
To, co navrhuji, není utopie. Jsou to trendy této společnosti. Není smysl ordinovat společnosti něco, co nechce, ale tematizovat to, k čemu společnost spěje sama od sebe.
BT: Rada vlády pro rovné příležitosti, které předsedáte, navrhla ministrům, abychom slavili Den otců - myslíte, že tudy vede cesta k emancipaci?
Je to jeden z návrhů, který má posílit účast muže v rodinném životě. Což je trend, který je in: být moderním otcem, který přebaluje a chodí s kočárkem.
"Ženy si v politice rozumí"
BT: "Pokud nemá ministryně důležitější věci na práci, měla by zvážit setrvání v úřadu", vzkázala vám v reakci na tuto snahu paní Šojdrová z KDU-ČSL. Že by ženy samy sobě nejvíc ubližovaly?
Nemyslím si. Naopak - ženy se drží pohromadě. Třeba s Vlastou Parkanovou nebo opoziční poslankyní Čurdovou máme velice blízké názory v otázkách genderové nebo rodinné politiky. Věřím, že ať už bude u vlády jakákoliv garnitura, ženy v politice budou prosazovat stejné hodnoty.
BT: Leč obávám se, že ve skutečné emancipaci nám ani poslankyně ani žádná Rada nepomůže, protože se musí odehrát v našich myslích. Nejste stejného názoru?
Máte naprostou pravdu. Jenže i oslavou Dne otců se v hlavách lidí něco změní.
BT: Veřejně jste proklamovala záměr zvýšit počet žen ve vedení firem... Bylo to jen takové přání otcem myšlenky nebo máte v záloze nějaký scénář?
Ve zkratce:
Džamila Stehlíková
- Rodačka z kazašské Almaty vystudovala lékařství na univerzitě v Moskvě. Její specializací je psychiatrie.
- V roce 1988 se vdala do Československa, lékařskou praxi si otevřela v Chomutově.
- Šestačtyřicetiletá Stehlíková má dvě děti - dceru Kamilu a syna Alana.
- Do politiky začala promlouvat v roce 1998, kdy se stala členkou chomutovského zastupitelstva, posléze seděla tři roky v městské radě. To už jako příslušnice Strany zelených, do níž vstoupila v roce 2000. Je předsedkyní Ústecké krajské organizace Strany zelených, je členkou předsednictva SZ.
- Od ledna 2007 je ministryní, ve vládě má na starosti menšiny, neziskové orgnaizace a zdravotně postižené.
Další rozhovory Barbory Tachecí
Ženy v českém byznysu jsou už dnes daleko více zastoupeny, než třeba v politice. Reálný scénář k dalšímu zlepšování existuje: pomoci ženám s malými dětmi, aby mohly slaďovat rodinný a profesní život. Ulehčit návrat po rodičovské do práce, na což jsou obrovské prostředky z evropských fondů. Pružná pracovní doba, nikoliv zkrácení pracovní doby. Podpora firem, které pomohou ženě skloubit mateřství se špičkovou kariérou - to vše je v návrzích Ministerstva práce a sociálních věcí a zákonitě to povede ke zvýšení počtu špičkových manažerek.
Proč zkrachoval můj vztah
BT: Vy jako matka samoživitelka musela jste bojovat s nějakými předsudky okolí nebo dokonce vlastními předsudky? Nikdo vám dosud nevyčetl, že jste krkavčí matka, která se zajímá víc o svoji práci než rodinu?
Kupodivu mně to nikdo nevyčetl s výjimkou mého bývalého partnera. Ostatně - to byl i důvod našeho rozchodu. A musím uznat, že když byly mé děti menší, právě partner měl lví podíl na jejich výchově. Dnes už je to jinak: Dcera je v zahraničí, můj syn je v pubertě a je neklidný, kdykoliv jsem v jeho pokoji déle než 5 minut.
BT: Váš partner se s vámi rozešel kvůli tomu, že neunesl vaši funkci nebo kvůli vaší vytíženosti?
Mojí funkci skousl, měl z ní dokonce radost - konečně má politická aktivita podle něj měla nějaký hmatatelný výsledek. Předtím považoval mé úsilí za nesmyslné, protože Strana zelených se podle něj neměla šanci nikam dostat. Pak ale ten úspěch zelených ocenil.
Problém byl ovšem v tom, že jsem mu nevěnovala dost pozornosti. Měl na sobě značnou část domácích povinností, po večerech byl doma sám, o víkendu, když naplánoval výlet, tak mně do toho přišla stranická konference - tohle ho opravdu nesmírně zraňovalo.
BT: Váš partner si tedy vyzkoušel to, co denně prožívají stovky tisíc žen...
Ano. A on to vnímal vyloženě osobně, bral to tak, že pro mne není důležitý - jako osobnost, jako člověk, jako muž.
BT: Takže jste v etapě raději žádný chlap než chlap, který nerespektuje moji práci?
Příchod mužů do života ženy se těžko ovlivní racionálně. To je proces iracionální, emocionální... nemohu dávat žádné podmínky. Obecně platí, že pro muže je důležité, jak žena žije jeho životem. Že je žena k dispozici. Když není, zklamaně opouští pole.
BT: A byla vy byste kvůli muži ochotna vzdát se kariéry?
Takovou otázku jsem si nikdy nekladla. Ale tuto volbu už jsem jednou absolvovala.
BT: Nevím už, kdo to řekl, ale líbí se mi to: skutečná emancipace žen nastane, až si tlustá padesátiletá plešatá paní s křečovými žilami bude o sobě myslet, že je neodolatelná. Nechybí nám trochu humoru v tom úsilí o rovnoprávnost pohlaví?
Souhlasím. Ale sebevědomí žen roste.
Rozhovor s Džamilou Stehlíkovou jsme pro větší přehlednost rozdělili do několika kapitol: Zde si můžete přečíst, jaký recept chystá pro romskou menšinu Zde vysvětluje, jak by probíhala adopce dětí homosexuálními páry V této části pak hovoří o své nejisté budoucnosti ve vládě |