Vláda odmítla trestat hanobení prezidenta. Pro návrh nezvedl ruku ani jeden ministr

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
14. 12. 2016 13:15
Vláda odmítla podpořit návrh zákona o hanobení hlavy státu. Předlohu z pera skupiny poslanců nepodpořil ani jeden z ministrů, na jednání sněmovny tak půjde novela se zamítavým stanoviskem kabinetu. S novelou, která chce obnovit veřejné hanobení prezidenta jako trestný čin, přišla v listopadu skupina šedesáti poslanců hnutí ANO, Úsvit nebo ČSSD v čele s komunistou Zdeňkem Ondráčkem. Někteří z nich po kritice svůj podpis pod návrhem odvolali.
Hlavní autor paragrafu o hanobení prezidenta, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Hlavní autor paragrafu o hanobení prezidenta, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: DVTV

Praha – Ani jeden z ministrů nezvedl ruku pro poslanecký návrh, který zavádí paragraf o hanobení hlavy státu. Předloha, která vyvolala vlnu negativních reakcí, tak půjde na jednání Poslanecké sněmovny s jednoznačně negativním stanoviskem vlády.

S novelou, která chce obnovit veřejné hanobení prezidenta jako trestný čin, přišla v listopadu skupina šedesáti poslanců hnutí ANO, Úsvit nebo ČSSD v čele s komunistou Zdeňkem Ondráčkem. Někteří z nich po kritice svůj podpis pod návrhem odvolali. 

Do novely trestního zákonu se podle navrhovatelů mělo vrátit ustanovení "Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci". Postih měl hroziti i lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu jeho pravomocí. "Díky této novele by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám," píše se k důvodové zprávě předlohy. 

Předlohu zkritizoval už legislativní výbor vlády, podle nějž je v rozporu s právem na svobodu projevu, kterou dává listina základních lidských práv. Podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky by navíc mohla vést k omezení volné politické soutěže. "Prezident může být i představitelem politické strany a jeho ochrana před verbálními útoky by mohla vést k omezení volné soutěže politických stran," řekl Aktuálně.cz Chvojka s tím, že hlavu státu, stejně jako každého jiného občana České republiky, chrání trestní zákoník nebo zákon o přestupcích. 

Společnost celkově hrubne, dospěli jsme k přesvědčení, že do společnosti některé projevy nepatří, říká Zdeněk Ondráček /KSČM/ o novém zákoně. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 24 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Zdroj: ČTK
Další zprávy