Vláda odmítla trestat hanobení prezidenta. Pro návrh nezvedl ruku ani jeden ministr

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
14. 12. 2016 13:15
Vláda odmítla podpořit návrh zákona o hanobení hlavy státu. Předlohu z pera skupiny poslanců nepodpořil ani jeden z ministrů, na jednání sněmovny tak půjde novela se zamítavým stanoviskem kabinetu. S novelou, která chce obnovit veřejné hanobení prezidenta jako trestný čin, přišla v listopadu skupina šedesáti poslanců hnutí ANO, Úsvit nebo ČSSD v čele s komunistou Zdeňkem Ondráčkem. Někteří z nich po kritice svůj podpis pod návrhem odvolali.
Hlavní autor paragrafu o hanobení prezidenta, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Hlavní autor paragrafu o hanobení prezidenta, poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: DVTV

Praha – Ani jeden z ministrů nezvedl ruku pro poslanecký návrh, který zavádí paragraf o hanobení hlavy státu. Předloha, která vyvolala vlnu negativních reakcí, tak půjde na jednání Poslanecké sněmovny s jednoznačně negativním stanoviskem vlády.

S novelou, která chce obnovit veřejné hanobení prezidenta jako trestný čin, přišla v listopadu skupina šedesáti poslanců hnutí ANO, Úsvit nebo ČSSD v čele s komunistou Zdeňkem Ondráčkem. Někteří z nich po kritice svůj podpis pod návrhem odvolali. 

Do novely trestního zákonu se podle navrhovatelů mělo vrátit ustanovení "Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci". Postih měl hroziti i lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu jeho pravomocí. "Díky této novele by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám," píše se k důvodové zprávě předlohy. 

Předlohu zkritizoval už legislativní výbor vlády, podle nějž je v rozporu s právem na svobodu projevu, kterou dává listina základních lidských práv. Podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky by navíc mohla vést k omezení volné politické soutěže. "Prezident může být i představitelem politické strany a jeho ochrana před verbálními útoky by mohla vést k omezení volné soutěže politických stran," řekl Aktuálně.cz Chvojka s tím, že hlavu státu, stejně jako každého jiného občana České republiky, chrání trestní zákoník nebo zákon o přestupcích. 

Společnost celkově hrubne, dospěli jsme k přesvědčení, že do společnosti některé projevy nepatří, říká Zdeněk Ondráček /KSČM/ o novém zákoně. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Liberec poprvé v sezoně zdolal Brno, po obratu na ledě Komety je už šestý

Hokejisté Brna podlehli v jediném dnešním utkání, které zbylo na programu 43. kola extraligy po problémech řady týmů s nákazou koronavirem, na domácím ledě Liberci 1:4.

Kometa v duelu tabulkových sousedů ještě po polovině zápasu vedla, ale hosté skóre otočili a potřetí za sebou naplno bodovali. K posunu na šesté místo pomohl Bílým Tygrům dvěma góly útočník Marek Zachar. Branku a nahrávku zaznamenal další forvard Tomáš Filippi.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. R. Pavlík (Vincour, Rákos) - 36. Zachar (Ordoš), 49. Birner (Štibingr, Filippi), 59. Zachar (P. Jelínek), 60. Filippi (M. Ivan). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Šimánek. Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: Jakub Sedláček - Tansey, Bartejs, Kučeřík, Holland, Gulaši, Fajmon - L. Horký, P. Holík, Mueller - R. Pavlík, Rákos, Vincour - Meluzín, Ostřížek, Malý - Matěj Svoboda, Dočekal, Šik. Trenér: Kalous.

Liberec: Kváča - Šmíd, Štibingr, M. Ivan, Aubrecht, Derner, J. Šedivý - Birner, Filippi, A. Najman - Ordoš, Gríger, Zachar - Rychlovský, P. Jelínek, Čederle - J. Šír, Faško-Rudáš. Trenér: P. Augusta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy