Podpora trestů za hanobení prezidenta se drolí. Ruce pryč dává už i Úsvit

ČTK ČTK
17. 11. 2016 18:40
Hnutí Úsvit - Národní koalice stáhlo svou podporu novely trestního zákoníka, podle které by měl být obnoven trestný čin hanobení prezidenta. Podle ní by za to hrozilo až jednoleté vězení. Následuje tak část poslanců ANO a ČSSD, kteří již oznámili, že své podpisy pod návrhem vezme zpět. Novela podle předsedy Úsvitu Marka Černocha původně cílila na hanobení symbolů státu, vlajky či prezidentské standarty a mělo být pouze přestupkem. Návrh se ale pak prý změnil. Úsvit nyní připravuje vlastní návrh, který bude postihovat hanobení státních symbolů.
Foto: Úsvit národní koalice

Praha - Poslanci hnutí Úsvit - Národní koalice ustoupili od podpory návrhu na obnovení trestného činu hanobení prezidenta. Ve čtvrtek to řekl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Pod návrh se podepsalo přes šest desítek zákonodárců, kromě Úsvitu zejména z vládních stran ČSSD a ANO a opoziční KSČM. I část poslanců ANO a ČSSD již oznámila, že své podpisy pod návrhem vezme zpět. Úsvitu vadí, že by za hanobení prezidenta hrozilo vězení. Chtějí připravit vlastní návrh na zanesení hanobení státních symbolů do trestního zákoníku.

"Hrozba odnětí svobody bez specifikace, za co, je nepřijatelná," řekl k návrhu trestů za hanobení prezidenta Černoch. Novela podle něj původně cílila na postih hanobení symbolů státu, vlajky či prezidentské standarty, a hanobení mělo být jen přestupkem. Pak se ale prý návrh příliš změnil. "Tenhle zákon už je o něčem jiném," dodal.

"Respektujeme svobodu slova, a proto pro nás možnost odnětí svobody představuje příliš tvrdý postih," sdělil Úsvit v tiskové zprávě. Hnutí chce ale dále prosazovat postihy hanobení státních symbolů, podle Černocha bude Úsvit pracovat na vlastním návrhu.

Návrh na obnovení trestného činu veřejného hanobení prezidenta republiky byl poslancům rozeslán v pondělí. Za spáchání takového trestného činu by lidem hrozilo až roční vězení. Návrh ale následně kritizovali odborníci na ústavní právo a ostatní poslanci, včetně spolustraníků zákonodárců, kteří se pod novelu podepsali. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil návrh za "nesmyslný a rizikový".

Od novely se distancovalo také vedení hnutí ANO, někteří poslanci hnutí uvedli, že jsou připraveni podpis odvolat. I část poslanců sociální demokracie se podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka se rozhodla podpisy vzít zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy