Ministerstvo zemědělství prošlo. NKÚ nenašel větší chyby

ČTK ČTK
15. 9. 2014 9:41
Dohromady činil objem nesprávností 14,3 milionu korun, ale v poměru k zúčtovaným desítkám miliard korun není podle úřadu významný.
Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo zemědělství | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Toms

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nenašel v účetnictví ministerstva zemědělství za rok 2013 větší chyby.

Dohromady činil objem nesprávností 14,3 milionu korun, ale v poměru k zúčtovaným desítkám miliard korun není objem chyb podle NKÚ významný, oznámila mluvčí úřadu Olga Málková. "Výsledky kontroly považujeme za uspokojivé," řekl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Podle účetní závěrky ministerstva činily náklady ke konci loňského roku zhruba 48 miliard korun a v oblasti výnosů zúčtovalo ministerstvo více než 39 miliard.

Chybu udělalo ministerstvo například, když aktualizaci informačních systémů za několik milionů korun uvedlo v dlouhodobém majetku, a ne jako službu v nákladech, uvedli kontroloři. Také údajně nevyřadilo z majetku auto, které nahlásilo jako kradené.

NKÚ znovu kritizoval nejednoznačnost předpisů. "Předpisy upravující účetnictví organizačních složek státu jsou v některých oblastech nejednoznačné a nejasné. U ministerstva zemědělství kontroloři vyčíslili oblasti zatížené těmito nejednoznačnostmi a nejasnostmi v roce 2013 na 64 miliard korun," uvedla Málková.

"Možnost vyjádřit se ke spolehlivosti údajů účetní závěrky tak byla významně omezena. Nejednoznačnosti a nejasnosti předpisů pro účetnictví není možné dávat k tíži ministerstvu," doplnila.

 

Právě se děje

Další zprávy