Ministerstva chybovala při čerpání dotací EU na památky

ČTK ČTK
10. 12. 2012 13:08
Kontroloři prověřili dotace za 980,6 milionu. V osmi případech našli porušení zákona
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstva kultury (MK) a pro místní rozvoj (MMR) při čerpání evropských dotací na obnovu památek podpořila podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) i projekty nesplňující podmínky příslušného programu.

NKÚ v pondělí v tiskové zprávě uvedl, že chyby se staly v letech 2007 až 2011 při čerpání peněz z Integrovaného operačního programu, který prý navíc postrádal funkčně nezávislý dohled.

Dotčená ministerstva ale uvádějí, že při čerpání dotací nepochybila.

NKÚ se v rámci kontroly operačního programu zaměřil na oblast Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví - peníze odtud slouží zejména k obnově a využití památek UNESCO a národních kulturních památek.

Kontroloři prověřili dotace za 980,6 milionu korun u 12 příjemců. V osmi případech našli porušení zákona o veřejných zakázkách.

Například římskokatolická farnost Velehrad prý u jedné zakázky nejenže nevyřadila nabídku, která nesplňovala požadavek zadavatele, ale dokonce ji vybrala jako vítěznou.

"(Kontroloři) konstatovali také, že příjemci Dolní oblast Vítkovice byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. A to za práce a dodávky, které neodpovídaly smlouvám a fakturám. Šest příjemců dotací mělo chyby v účetnictví," píše NKÚ.

Zachráněné památky aneb Neuvěřitelné se stalo skutkem

Ministerstvo kultury podpořilo projekty, u kterých odborné posudky varovaly před rizikem zakázané veřejné podpory, u Evropské komise prý přitom neověřilo, že na tyto věci skutečně lze evropskou dotaci použít.

"Resort tak riskuje v krajním případě i ztrátu významné části poskytnutých prostředků," míní NKÚ.

MK i MMR s odvoláním na Evropskou komisi uvádějí, že pomoc určená na podporu kultury a zachování kulturního dědictví nemá vliv na hospodářskou soutěž; problematiku s EK konzultovala již při přípravě programu.

"Podpora do této oblasti byla tedy definována jako slučitelná se společným trhem," sdělila mluvčí MK Markéta Ševčíková.

Nejsou na seznamu, peníze dostali

MK podle NKÚ neoprávněně uhradilo 185,4 milionu korun, když poskytlo peníze i na opravu nemovitostí, které nejsou na seznamu UNESCO a nejsou ani národní kulturní památkou.

Šlo o bývalou sýpku a konírnu ve Velehradě nebo o objekty bývalého jezuitského semináře a koleje v Jindřichově Hradci.

Ministerstvo ale připomíná, že jeho program Vracíme památky do života má za cíl nikoli samotnou rekonstrukci objektů, ale prostřednictvím přidané hodnoty jejich oživení.

"Proto je nezbytné, aby pro dosažení cílů projektu byly do realizace zahrnuty i objekty mimo národní kulturní památky či památky UNESCO," vysvětluje MK.

Ve Velehradě bylo prý proto nutné podpořit také renovaci bývalé sýpky a konírny. Projekt počítá i se vzdělávacími aktivitami, které ale není možné provádět v sakrálních prostorách.

Porušení zákona o veřejných zakázkách se v případě Velehradu stalo podle MK v roce 2010.

"Na základě zjištění kontrolorů NKÚ byl předán podnět ÚOHS jako podezření na spáchání správního deliktu podle zákona o veřejných zakázkách a současně bylo oznámeno finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně," doplnila mluvčí.

Nabyl zajištěn nezávislý dohled

"(Kontroloři) konstatovali také, že příjemci Dolní oblast Vítkovice byly neoprávněně proplaceny dotace za téměř 1,5 milionu korun. A to za práce a dodávky, které neodpovídaly smlouvám a fakturám," píše NKÚ.

MK kontrolovalo faktury před proplacením. "To, zda odpovídá fakturovaná služba či dodávka, nemůže být kontrolováno na místě při každé předložené faktuře k proplacení. ... Při fyzické kontrole na místě je skutečnost kontrolována pouze namátkově na vzorku uskutečněných operací," hájí se MK.

Podle NKÚ také nebyl zajištěn funkčně nezávislý dohled nad programem. "Takzvaný pověřený auditní subjekt (PAS) kontrolující fungování programu byl totiž personálně a částečně i finančně závislý na ministerstvu pro místní rozvoj, které přitom za Integrovaný operační program (IOP) zodpovídá," dodal NKÚ.

"PAS byl sice začleněný v organizační struktuře MMR, ale byl podřízen ministrovi pro místní rozvoj a byl na řídícím orgánu IOP zcela nezávislý. Věcně a metodicky byl PAS řízen ministerstvem financí," sdělila ředitelka odboru komunikace MMR Jana Jabůrková.

Od začátku příštího roku budou podle ní všechny pověřené auditní subjekty zrušeny a za veškerou auditní činnost u operačních programů bude odpovědné právě ministerstvo financí.

 

Právě se děje

Další zprávy