Mínění Čechů o Romech se horší, zjistil CVVM

red dom
15. 6. 2007 11:28
Hůř se dostanou k práci, hůř se s nimi bydlí
Nejčastěji zmiňovaný příklad soužití Čechů a Romů: Jiří Čunek a jeho postup coby starosty Vsetína
Nejčastěji zmiňovaný příklad soužití Čechů a Romů: Jiří Čunek a jeho postup coby starosty Vsetína | Foto: Radek Smékal

Praha - Většina Čechů - 79 procent - považuje soužití romské a neromské populace za špatné. O opaku je přesvědčeno jen něco málo přes 16 procent občanů.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ve svém nejnovějším průzkumu zkoumalo, jak se obyvatelé Česka dívají na soužití s Romy. A tady jsou výsledky: vztahy se mírně horší.

Češi podle zjištění CVVM překvapivě přiznávají, že postavení Romů není v některých ohledech rovnoprávné - například v zaměstnání.

Rom a práce? Těžké

Dvě třetiny Čechů (62 procent) se totiž domnívá, že Romové mají mnohem horší podmínky, pokud se ucházejí o jakékoliv místo.

Průzkum CVVM byl reprezentantivní - zúčastnilo se ho 1132 lidí, tedy dostatečný vzorek na to, aby se podle jeho závěrů dalo usuzovat, jak se vztahy Čechů a Romů vyvíjejí.

Ukrajinská tanečnice skupiny Miro Ilo.
Ukrajinská tanečnice skupiny Miro Ilo. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Soužití s Romy označilo za velmi špatné 26 procent lidí, dalších 53 procent za docela špatné.

Pouze každý stý člověk má za to, že Romové a Češi spolu vycházejí dobře.

CVVM připomíná důležitý fakt: situace se od loňského roku mírně zhoršila. V roce 2006 hodnotilo soužití s Romy jako dobré 22 procent lidí, za špatné ho považovalo 69 procent dotázaných.

Kdo s nimi bydlí, vidí je černě

A koho se agentura CVVM ptala? Například polovina lidí z průzkumu uvedla, že s Romy mají osobní zkušenost - bydlí v jejich blízkosti. Tito lidé tvořili největší skupinu těch, kteří se na Romy dívají negativně.

Lidé také odpovídali na otázku, jak zlepšit vztahy s Romy. Neromská populace by podle nejčastějších odpovědí měla být tolerantnější, snášenlivá a nemít předsudky. Romové by se zase podle respondentů měli více přizpůsobovat normám většinové společnosti, slušně se chovat a chodit do práce, cituje agentura ČTK z průzkumu CVVM.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy