Milionové provize: Banka šetří únik dat

Sabina Slonková
21. 4. 2006 14:45
Praha - ČSOB začala pátrat, kdo z banky vynesl důvěrné údaje o stamilionových odměnách ke kontraktu se státní Českou poštou.

Ve hře je i trestní oznámení. A to kvůli podezření, že vyzrazení dat mohla provázet korupce.

Banka se cítí poškozená tím, že na veřejnost unikly dokumenty o provizích pro najaté experty, kteří ČSOB pomohli prodloužit smlouvu o provozování její Poštovní spořitelny na přepážkách České pošty. Doklady k odměnám - včetně smluv a faktur s čísly bankovních účtů - se dostaly k novinářům, v rukou je má už měsíce i policie.

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

"V dohledné době se rozhodne o trestním oznámení. Bude záležet na tom, jestli banka bude schopna sama odhalit, kdo důvěrné informace vyzradil. A pracuje se samozřejmě s variantou, že ten, kdo údaje vynesl, to nedělal zadarmo. Možnost, že by se na tom podíleli sami najatí poradci, je v podstatě vyloučená," popsal strategii banky jeden z účastníků celé transakce s odměnami.

Banka veřejně potvrdila pouze to, že pátrání po vinících probíhá. "Považujeme to ale za interní záležitost banky a nebudeme se k tomu zatím nijak vyjadřovat," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Provize zkoumá policie

Deník Aktuálně.cz  minulý pátek zveřejnil, že ČSOB vyplatila najatým expertům 300 milionů korun za to, že jí pomohli udržet si letitý kontrakt s Českou poštou.

Část z celkové třísetmilionové provize - sto milionů korun plus DPH - skončila loni v září v advokátní kanceláři Miroslava Jansty, člena ČSSD a neformálního poradce premiéra Jiřího Paroubka.

Na první pohled výbušná kauza má jedno "ale": Údaje k celé transakci se už na sklonku loňského roku objevily v rukou podnikatelského podsvětí.

Foto: Tomáš Daněk

A lidé, kteří dlouhodobě válčí se státem o vliv v ekonomice, pak získaná data předestřeli v jednoznačné podobě: Zde jsou důkazy, že ČSOB coby banka roky obviňovaná ze spojenectví s politiky ČSSD uzavřela fiktivní smlouvy o provizi, aby vládní straně pomohla před volbami získat peníze.

Informace o celé transakci i jejím pozadí následně doputovala ke kriminalistům, kteří na základě materiálů pojali podezření: Vyplacené odměny neodpovídají reálně odvedené práci, a banka se tak mohla dopustit daňového deliktu.

Neboli: Policisté zjišťují, zda smlouvy o provizích nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření "černých peněz". "Zahájili jsme úkony v trestním řízení. A to pro podezření z trestných činů krácení daně a porušení povinností při správě cizího majetku," potvrdil Roman Skřepek z policejního prezidia.

Dokumenty nebyly úplné

Z nejnovějších zjištění Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že policie doposud pracovala s neúplnými dokumenty.

Ty, které měla k dispozici a objevily se i v podnikatelském podsvětí, totiž hovořily o tom, že experti dostali extrémní provizi za velmi krátké - měsíční - časové období. Ve skutečnosti ale byla uzavřena další smlouva, podle níž poradci pro ČSOB pracovali měsíců čtrnáct.

Kriminalisté zatím nechtějí průběh vyšetřování nijak komentovat. "Nyní se plánují výslechy a chystají další úkony, po kterých bude jasněji," uvedl jeden z detektivů.

Policie rovněž hodlá zmapovat tok peněz, aby vyloučila nebo potvrdila podezření, že peníze mohly směřovat i k politikům.

 

Právě se děje

Další zprávy