Miliardy ČP: Podsvětí má zbraň na ČSSD

Sabina Slonková
15. 4. 2006 18:50
Praha - Policie vyšetřuje stamilionové odměny, které provázely prodloužení miliardových smluv státní České pošty a ČSOB.

Příběh extrémně vysoké provize, kterou banka vyplatila lidem napojeným na politiku, aspiruje na post jedné z největších korupčních afér.

Právník blízký ČSSD dostal od ČSOB třetinu ze třísetmilionové odměny za to, že banka může i nadále na přepážkách České pošty nabízet služby své Poštovní spořitelny.

Kauza má však jedno "ale": Údaje k celé transakci, včetně důvěrných dat z banky - jako například faktury -, se už před půl rokem objevily v rukou podnikatelského podsvětí.

A lidé, kteří dlouhodobě válčí se státem o vliv v ekonomice, pak získaná data předestřeli v jednoznačné podobě: Zde jsou důkazy, že ČSOB - coby banka roky obviňovaná ze spojenectví s politiky ČSSD - uzavřela fiktivní smlouvy o provizi, aby vládní straně pomohla před volbami získat peníze.

Díky této aktivitě se v uplynulých měsících opakovaně k případu dostala i redakce deníku Aktuálně.cz.

Policie: Máme to z "operativy"

Co se vlastně odehrálo?

ČSOB vyplatila najatým expertům 300 milionů korun za to, že jí pomohli udržet si letitý kontrakt s Českou poštou.

Foto: Tomáš Daněk

Část z celkové třísetmilionové provize - 100 milionů korun plus DPH - skončila loni v září v advokátní kanceláři Miroslava Jansty, člena ČSSD a neformálního poradce premiéra Jiřího Paroubka.

Informace o celé transakci i jejím pozadí následně doputovala ke kriminalistům, kteří na základě materiálů pojali podezření: Vyplacené odměny neodpovídají reálně odvedené práci, a banka se tak mohla dopustit daňového deliktu.

Neboli: Policisté zjišťují, zda smlouvy o provizích nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření "černých peněz".

"Zahájili jsme úkony v trestním řízení. A to pro podezření z trestných činů krácení daně a porušení povinností při správě cizího majetku," potvrdil informace deníku Aktuálně.cz Roman Skřepek z policejního prezidia.

Co bylo impulsem, na jehož základě se vyšetřování spustilo?

Otázku, jak se vlastně policie o celém případu dozvěděla a jak se detektivové dostali k důvěrným údajům banky, nechává finanční policie bez přesnější odpovědi. Říká pouze, že se smluvními odměnami začali zabývat na "základě vlastní operativní činnosti v terénu".

Její zástupci ovšem rozhodně popírají, že by se jakýmkoli způsobem zapojili do předvolebního boje. Detektivové tvrdí, že je politické souvislosti nijak nezajímají a vyšetřování vedou jako podezření z krácení daně na straně ČSOB.

"Politické souvislosti ve vyšetřování našich případů nikdy nehrají roli, výsledky naší práce neovlivňují," prohlásil šéf finanční policie Vladimír Zimmel.

ČSOB: Ničeho jsme se nedopustili

Zástupci ČSOB říkají, že se banka policejního vyšetřování nijak neobává. "Nemáme s tím problém, jsme schopni vše doložit," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí banky Milan Tománek.

Na české poměry nezvykle vysoká třísetmilionová odměna je podle banky adekvátní.

"Je třeba vidět, že vzniklá smluvní dokumentace má přes 700 stran právního textu a je jednou z nejsložitějších smluv, které byly v této zemi kdy uzavřeny. Smluvní dokumentace definuje fungování druhé největší retailové banky na českém trhu. Smlouva přináší České poště za její služby pro Poštovní spořitelnu až 17 (a více) miliard korun během platnosti smlouvy - v této perspektivě je třeba posuzovat i složitost právní dokumentace a odměnu poradcům," dodal Tománek.

Příjemci odměny - advokátní kancelář Jansty a společnost CA IB Corporate Finance (ta dostala od ČSOB 200 milionů plus DPH) - okolnosti příběhu komentovat nemohou. Součástí smluv s bankou je totiž závazek mlčenlivosti, který zatím banka nezrušila.

"Nemohu se vyjadřovat k případům, u nichž jsem se smluvně zavázal, že nebudu poskytovat informace," uvedl Miroslav Jansta.

Právníci: Kontrola nic nenašla

Poté, co o případu v pátek informoval deník Aktuálně.cz, ČSOB povolila najatým expertům, aby k případu vydali své stanovisko. Janstova právní kancelář shodně s ČSOB prohlásila, že celá transakce je v naprostém pořádku. Argumentuje tím, že vyplacené odměny kontroloval i finanční úřad a nenašel žádní pochybení.

"Ohledně odměny za právní služby AK Jansta, Kostka & spol. sděluje, že plnění povinností vůči finančnímu úřadu prověřila nedávná finanční kontrola a neshledala žádná pochybení," stojí v prohlášení Janstovy kanceláře.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek se o víkendu od celého případu distancoval. ČTK řekl, že se ho netýká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy