Miliardář dostal od Zemana vyznamenání. Hradu daroval 700 tisíc na vánoční koncerty

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
11. 10. 2019 19:08
Slovenský magnát Milan Fiľo před rokem zažil výjimečný okamžik. Ve Vladislavském sále Pražského hradu z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal státní vyznamenání. Podle zjištění Aktuálně.cz zároveň Fiľo, který je dobrý známý prezidentova poradce Martina Nejedlého, ze své společnosti Eco-Investment poslal za poslední tři roky Hradu na 700 tisíc korun. Dle smlouvy na pořádání vánočních koncertů.
Slovenský magnát Milan Fiľo v roce 2016 dorazil na oslavu prezidentova poradce Martina Nejedlého.
Slovenský magnát Milan Fiľo v roce 2016 dorazil na oslavu prezidentova poradce Martina Nejedlého. | Foto: Ludvík Hradilek

Až letos ve Španělském sále Pražského hradu bude před Vánoci vyhrávat Pavol Hammel a legendární slovenská skupina Prúdy, bude to slovenský miliardář Milan Fiľo, kdo se bude moci chlubit tím, že to zaplatil. Známý prezidentova poradce Martina Nejedlého se může prokázat darovací smlouvou, která dokládá, že právě na tento kulturní zážitek Hradu poslal čtvrt milionu korun.

Tím ale jeho štědrost k Hradu neskončila. Jeho společnost Eco-Investment totiž stejnou akci sponzorovala už v předchozích dvou letech. V roce 2017 poslal Hradu před Vánoci 200 tisíc na koncert anglického zpěváka Richarda Sandersona. Loni pak 250 tisíc, které byly dle smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, určené na zajištění hudebního představení Dalibora Jandy.  

Jen o pár týdnů dříve v roce 2018 přitom Fiľo dostal od Miloše Zemana státní vyznamenání. Hrad to zdůvodnil jeho zásluhami v oblasti umění, coby mecenáše, který provozuje například muzikálové divadlo v domě U Hybernů.

Podle webového portálu slovenského magazínu Trend zbohatl Fiľo díky přátelství s dnes již bývalým premiérem Vladimírem Mečiarem. "Díky němu se stal v polistopadové privatizaci nejsilnějším hráčem papírenského průmyslu. Před krizí přikoupil i několik slovenských masokombinátů," popisoval Trend. Byl také jedním ze sponzorů strany expremiéra Roberta Fica Směr-SD.

Metál přebíral společně třeba se slovenským finančníkem Pavolem Krúpou, jehož firma Arca Capital zase poslala už před krajskými volbami v roce 2016 na účet prezidentské Strany práv občanů 300 tisíc korun. "Bylo to vyjádření podpory panu prezidentovi," okomentoval Krúpa třísettisícový dar.

Blízký prezidentova poradce Nejedlého

Fiľo, který se v posledních letech přesunuje do Česka i se svým byznysem, má blízko k prezidentovu poradci Martinu Nejedlému. Objektivy fotoaparátu ho například už v roce 2016 zachytily, jak s velkou kyticí a dárkem kráčí na jeho oslavu padesátých narozenin, kvůli které vyblokoval Nejedlý část Hradu.

Aktuálně.cz s dotazy, zda štědrost Fiľa k Hradu souvisí s jeho vyznamenáním, oslovilo kancléře Vratislava Mynáře, který za Správu Pražského hradu, kam Fiľovy statisíce přitekly, zodpovídá. Odpověď Mynáře ale byla překvapivá.

"Společnost Eco nám říkala, že jsi ji to doporučil vy," napsal doslova reportérovi Aktuálně.cz v sms Mynář. Na doplňující dotaz, zda si nespletl příjemce zprávy, reagoval ale kancléř odmítavě. "Samozřejmě, že ne."

Prezidentův poradce Nejedlý do vydání článku na dotazy, zda dar jeho známého souvisí s uděleným státním vyznamenáním, neodpověděl.

Odpovědi nepřišly ani od společnosti Eco-Investment, v níž je Fiľo hlavním akcionářem a předsedou představenstva. Na všech darovacích smlouvách jsou tak přímo jeho podpisy.

Za 14 dnů Zeman vyznamená další skupinu lidí. Už je jasné, že mezi nimi bude například jeho předchůdce Václav Klaus, Zeman již dříve naznačil, že by mohl ocenit také hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Klause medaili Za zásluhy II. stupně.

Zakázky pro Zemanovy sponzory

Firmy štědré k Zemanovi nebo "jeho" straně Zemanovci přitom opakovaně získávají na Hradě i jiné výhody. Už od roku 2016 má například na Pražském hradě, nejnavštěvovanější památce v Česku, možnost pořádat vánoční a později také velikonoční a letní trhy firma, jejíž zaměstnanci pravidelně posílali prezidentské straně peníze na kampaň.

Aktuálně.cz už napsalo, že Hrad zaplatil více než 200 tisíc korun za web pro summit Miloše Zemana s prezidenty Visegrádské skupiny, který se před týdnem odehrál v Lánech. Dle expertů přitom vývoj podobného webu přijde jen na několik desítek tisíc. Veřejné peníze podřízení kancléře Mynáře poslali stejné firmě, která spravuje stránky Zemanovců, soukromý web prezidenta i doménu Zemannahrad.cz.

Respekt pak informoval, že poutače na summit V4 za více než 150 tisíc korun dodá firma Matchball z městečka Napajedla ve Zlínském kraji, jejíž majitel Jiří Rozsypálek přispěl Miloši Zemanovi na kampaň milion korun. Stejná firma přitom loni v květnu navrch poslala dalších 300 tisíc Zemanovcům.

V sídle prezidenta v Lánech společnosti blízké Mynářovi a šéfovi Lán Miloši Balákovi či sponzoři Zemanovy kampaně získali za Zemanova vládnutí zakázky za stamiliony.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy