Miliardář dostal od Zemana vyznamenání. Hradu daroval 700 tisíc na vánoční koncerty

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
11. 10. 2019 19:08
Slovenský magnát Milan Fiľo před rokem zažil výjimečný okamžik. Ve Vladislavském sále Pražského hradu z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal státní vyznamenání. Podle zjištění Aktuálně.cz zároveň Fiľo, který je dobrý známý prezidentova poradce Martina Nejedlého, ze své společnosti Eco-Investment poslal za poslední tři roky Hradu na 700 tisíc korun. Dle smlouvy na pořádání vánočních koncertů.
Slovenský magnát Milan Fiľo v roce 2016 dorazil na oslavu prezidentova poradce Martina Nejedlého.
Slovenský magnát Milan Fiľo v roce 2016 dorazil na oslavu prezidentova poradce Martina Nejedlého. | Foto: Ludvík Hradilek

Až letos ve Španělském sále Pražského hradu bude před Vánoci vyhrávat Pavol Hammel a legendární slovenská skupina Prúdy, bude to slovenský miliardář Milan Fiľo, kdo se bude moci chlubit tím, že to zaplatil. Známý prezidentova poradce Martina Nejedlého se může prokázat darovací smlouvou, která dokládá, že právě na tento kulturní zážitek Hradu poslal čtvrt milionu korun.

Tím ale jeho štědrost k Hradu neskončila. Jeho společnost Eco-Investment totiž stejnou akci sponzorovala už v předchozích dvou letech. V roce 2017 poslal Hradu před Vánoci 200 tisíc na koncert anglického zpěváka Richarda Sandersona. Loni pak 250 tisíc, které byly dle smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, určené na zajištění hudebního představení Dalibora Jandy.  

Jen o pár týdnů dříve v roce 2018 přitom Fiľo dostal od Miloše Zemana státní vyznamenání. Hrad to zdůvodnil jeho zásluhami v oblasti umění, coby mecenáše, který provozuje například muzikálové divadlo v domě U Hybernů.

Podle webového portálu slovenského magazínu Trend zbohatl Fiľo díky přátelství s dnes již bývalým premiérem Vladimírem Mečiarem. "Díky němu se stal v polistopadové privatizaci nejsilnějším hráčem papírenského průmyslu. Před krizí přikoupil i několik slovenských masokombinátů," popisoval Trend. Byl také jedním ze sponzorů strany expremiéra Roberta Fica Směr-SD.

Metál přebíral společně třeba se slovenským finančníkem Pavolem Krúpou, jehož firma Arca Capital zase poslala už před krajskými volbami v roce 2016 na účet prezidentské Strany práv občanů 300 tisíc korun. "Bylo to vyjádření podpory panu prezidentovi," okomentoval Krúpa třísettisícový dar.

Blízký prezidentova poradce Nejedlého

Fiľo, který se v posledních letech přesunuje do Česka i se svým byznysem, má blízko k prezidentovu poradci Martinu Nejedlému. Objektivy fotoaparátu ho například už v roce 2016 zachytily, jak s velkou kyticí a dárkem kráčí na jeho oslavu padesátých narozenin, kvůli které vyblokoval Nejedlý část Hradu.

Aktuálně.cz s dotazy, zda štědrost Fiľa k Hradu souvisí s jeho vyznamenáním, oslovilo kancléře Vratislava Mynáře, který za Správu Pražského hradu, kam Fiľovy statisíce přitekly, zodpovídá. Odpověď Mynáře ale byla překvapivá.

"Společnost Eco nám říkala, že jsi ji to doporučil vy," napsal doslova reportérovi Aktuálně.cz v sms Mynář. Na doplňující dotaz, zda si nespletl příjemce zprávy, reagoval ale kancléř odmítavě. "Samozřejmě, že ne."

Prezidentův poradce Nejedlý do vydání článku na dotazy, zda dar jeho známého souvisí s uděleným státním vyznamenáním, neodpověděl.

Odpovědi nepřišly ani od společnosti Eco-Investment, v níž je Fiľo hlavním akcionářem a předsedou představenstva. Na všech darovacích smlouvách jsou tak přímo jeho podpisy.

Za 14 dnů Zeman vyznamená další skupinu lidí. Už je jasné, že mezi nimi bude například jeho předchůdce Václav Klaus, Zeman již dříve naznačil, že by mohl ocenit také hokejistu Jaromíra Jágra, který už má od Klause medaili Za zásluhy II. stupně.

Zakázky pro Zemanovy sponzory

Firmy štědré k Zemanovi nebo "jeho" straně Zemanovci přitom opakovaně získávají na Hradě i jiné výhody. Už od roku 2016 má například na Pražském hradě, nejnavštěvovanější památce v Česku, možnost pořádat vánoční a později také velikonoční a letní trhy firma, jejíž zaměstnanci pravidelně posílali prezidentské straně peníze na kampaň.

Aktuálně.cz už napsalo, že Hrad zaplatil více než 200 tisíc korun za web pro summit Miloše Zemana s prezidenty Visegrádské skupiny, který se před týdnem odehrál v Lánech. Dle expertů přitom vývoj podobného webu přijde jen na několik desítek tisíc. Veřejné peníze podřízení kancléře Mynáře poslali stejné firmě, která spravuje stránky Zemanovců, soukromý web prezidenta i doménu Zemannahrad.cz.

Respekt pak informoval, že poutače na summit V4 za více než 150 tisíc korun dodá firma Matchball z městečka Napajedla ve Zlínském kraji, jejíž majitel Jiří Rozsypálek přispěl Miloši Zemanovi na kampaň milion korun. Stejná firma přitom loni v květnu navrch poslala dalších 300 tisíc Zemanovcům.

V sídle prezidenta v Lánech společnosti blízké Mynářovi a šéfovi Lán Miloši Balákovi či sponzoři Zemanovy kampaně získali za Zemanova vládnutí zakázky za stamiliony.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy