V Česku padl teplotní rekord. Horka trápí i Francii, ve Španělsku už mírně polevila

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2022 19:34
Dosud nejvyšší naměřenou teplotu pro 19. červen dnes meteorologové přepisovali na 60 stanicích po celé republice. Nejtepleji bylo v Řeži u Prahy, kde přístroje zaznamenaly rovných 39 stupňů Celsia. Tropické počasí panuje také ve Francii, vedra se tam stále drží hlavně na východě země. Španělsko navzdory mírnému ochlazení sužují požáry.
Lidé u bazénu ve španělském Madridu (16. 6. 2022)
Lidé u bazénu ve španělském Madridu (16. 6. 2022) | Foto: Reuters

Česko prožilo mimořádně horký víkend. V sobotu teploty poprvé v tomto roce přesáhly na několika místech hranici supertropického dne, tedy 35 stupňů Celsia. Příliš se neochladilo ani v noci, na některých místech teploty neklesly pod 20 stupňů. Už ráno meteorologové odhadovali, že v neděli mohou být překonány dosavadní červnové rekordy, což se nakonec potvrdilo, když padly na deseti stanicích, které údaje soustavně zaznamenávají alespoň 30 let.

Na 60 observatořích pak přepisovali maxima dosud platná pro devatenáctý červnový den. Upravit toto číslo musela i nejstarší stanice v zemi - pražské Klementinum, které počasí sleduje nepřetržitě již od roku 1775. Teploměr tam dnes ukázal 36,9 stupně. Dosavadní rekord z roku 2013 byl o více než dva stupně nižší - činil 34,4 stupně Celsia.

Teploty dnes na většině území vystoupaly na 33 až 38 stupňů Celsia, na východě Čech, na Moravě a ve Slezsku na 28 až 33 stupňů. Pro část Ústeckého kraje a středních Čech včetně Prahy vydali meteorologové výstrahu na extrémní hodnoty. V celé zemi je velké riziko vzniku požárů, které by měly částečně snížit pondělní srážky a bouřky. Na východě republiky mohou být bouřky intenzivnější a provázet je může krupobití, silný nárazový vítr i přívalové srážky.

Mimořádná horka netrápí v těchto dnech jenom Českou republiku, bojuje s nimi například také Francie. Vlna vedra se tam stále drží hlavně na východě země, kde teplota stoupala ke 38 stupňům. Sobota byla ve Francii 19. nejteplejším dnem od roku 1947. Průměrně bylo na celém jejím území včetně hor 27,4 stupně Celsia. 

Vedro a s ním spojené riziko požáru ohrožuje i Španělsko, které dále bojuje s ohni. Vysoké teploty, které v týdnu dosahovaly až 40 stupňů, dnes ale na většině španělského území klesly - v Madridu na 29 stupňů, v západní provincii Zamora na 25 stupňů.

Zkáza na kanadském pobřeží. Extrémní vedra uvařila v moři tisíce škeblí, mušlí, ústřic (video z 13. července 2021)

Zkáza na kanadském pobřeží. Extrémní vedra uvařila v moři tisíce škeblí, mušlí, ústřic | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy