Saháte na ně správně? ptá se mladých kampaň proti rakovině

Tereza Hrabinová
8. 9. 2015 14:01
Nezisková organizace Loono, za níž stojí studentky a studenti medicíny, spouští kampaň zaměřenou na prevenci rakoviny u mladých lidí. Její součástí jsou také workshopy, při nichž se na speciálních modelech prsou a varlat učí ženy i muži správné technice samovyšetřování. Ve snaze získat peníze na nákup těchto modelů byla spuštěna veřejná sbírka na crowdfundingovém portálu Hithit. Jejím cílem je vybrat 157 500 korun.
Členové organizace Loono.
Členové organizace Loono. | Foto: Lucie Vysloužilová

Praha - Kampaň prevence rakoviny s názvem “Sahám si na ně každý měsíc” pořádá nezisková organizace Loono. Iniciátorkou vzniku je Kateřina Vacková, studentka šestého ročníku medicíny. Cílem projektu je naučit zejména mladé lidi správně a pravidelně vyšetřovat pohlavní orgány. Děje se tak prostřednictvím vzdělávacích workshopů, při nichž se na speciálních modelech prsou a varlat učí ženy i muži správné technice samovyšetřování. 

Zakladatelka projektu si klade za hlavní cíl, aby si mladí lidé uvědomili, že se musí o své tělo starat. Jí samé byl před dvěma lety diagnostikován zhoubný nádor vaječníku. “Bylo mi 22 let, studovala jsem čtvrtým rokem medicínu. Následovala operace. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď. Za těch osm hodin jsem si rozmyslela, co od života chci a co pro to hodlám udělat. A tak vzniklo Loono,” popisuje Vacková. 

O neziskové organizaci Loono

  • záštitu převzala 1. LF UK
  • odbornými garanty jsou lékaři z oboru gynekologie, urologie i praktického lékařství
  • vznikla v květnu roku 2014
  • vzdělává lidi v oblasti prevence onkologických onemocnění
  • od svého založení bylo organizací proškoleno 2500 lidí
  • pomohla či v současné době pomáhá více než 30 rodinám

První lékařská fakulta Univerzity Karlovy, která organizaci Loono zaštítila, podpořila projekt částkou 10 000 Kč. “Fakulta s radostí převzala odbornou garanci nad veřejně prospěšným projektem, který díky entuziasmu studentů za více než rok od svého vzniku prokázal svoji užitečnost a životaschopnost,” uvádí děkan fakulty Aleksi Šedo. Podle něj to, že mladí lidé už během studií medicíny dělají něco navíc a snaží se propagovat prevenci a zdravý životní styl, může napovědět, že budou jednou dobrými lékaři. “Navíc nejlépe osloví své vrstevníky,” dodává. 

To potvrzuje i Kateřina Vacková, ke které se brzy přidala spousta mediků i z mladších ročníků. “Je to trochu intimní téma, ale mladí lidé to v našem podání baví a přijímají to velice dobře,” říká hlavní iniciátorka. Postavit stánek a čekat, až lidi přijdou, ale vnímá jako neúčinné, raději chtějí pořádat vzdělávací přednášky přímo ve školách a firmách. 

Zatím organizace vlastní jen pár samovyšetřovacích modelů. Jeden stojí 30-40 tisíc. “Nechtěli jsme chodit do firem a prosit o peníze. Rozhodli jsme se směřovat přímo k lidem,” vysvětluje Vacková. Pořádá tedy veřejnou sbírku na crowdfundingovém portálu Hithit. Cílem je vybrat 157 500 Kč, které budou použity na nákup většího množství školicích modelů. 

Organizaci podporuje i Nadace Vodafone. “Aktivity Loona mají široký společenský dopad a mohou měnit životy mladých lidí. Pokud se podaří danou částku na Hithitu vybrat, bude zdvojnásobena v rámci grantového programu V pohybu Nadace Vodafone,” říká manažerka grantového programu nadace Jana Neupauerová. 

“Projekt má potenciál na úspěch, protože se věnuje právě té skupině lidí, která je v oblasti prevence přehlížena a onemocnění nebere zatím nijak vážně,” doplňuje děkan lékařské fakulty. Rakovinou prsu v České republice ročně onemocní bezmála sedm tisíc žen. U žen do 35 let jsou to přibližně 3 procenta, v kategorii mezi 35- 45 lety až 12 procent.

Nárok na preventivní screeningové vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění mají přitom jen ženy starší 45 let. “Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetření jednou měsíčně je přitom první možnou cestou k zjištění závažného onemocnění prsu,” vysvětluje gynekolog Karel Rauš.

 

Právě se děje

Další zprávy