Lék na rakovinu kůže si poradí i s virem HIV, zjistili vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2015 21:00
Ukázalo se, že složka přípravku používaného jako prevence rakoviny kůže po spálení sluncem dokáže virus vymýtit i z takzvaných rezervoárů.
Virus HIV. Ilustrační foto.
Virus HIV. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Oakland - Rozhodující zbraní v boji s virem HIV se mohou stát onkologická léčiva.

Ukázalo se totiž, že složka přípravku používaného pro prevenci rakoviny kůže po spálení sluncem dokáže - na rozdíl od dnes používaných léků - vir vymýtit i z takzvaných rezervoárů, v nichž se v těle ukrývá před imunitním systémem.

Dnes používaná antiretrovirotika jsou velmi účinná a HIV spolehlivě ničí. Problém je v tom, že jen v krevním řečišti, a virus se tak v těle dokáže zapouzdřit. V příhodný okamžik pak opět zaútočí.

Studie, jejíž závěry publikoval odborný magazín PLoS Pathogens, dokumentovala tuto schopnost viru na případu dívenky z Mississippi, která se narodila HIV pozitivní a okamžitě jí byla nasazena antiretrovirotika.

Tento postup se ukázal jako velmi účinný a v několika případech se již podařilo novorozence úplně vyléčit. V případě zmiňovaného děvčete se ale virus po dvou letech v krevních testech znovu objevil a malá pacientka byla rázem opět HIV pozitivní.

Nakopnout a zničit

Jí i mnoha dalším pacientům by brzy mohla pomoci metoda známá jako "kick and kill" (nakopnout a zničit). Ta spočívá v tom, že se vir "vyláká" z úkrytu a poté zlikviduje.

Tým badatelů z Kalifornské univerzity zkoumal vliv látky známé jako PEP005 na vzorcích odebraných třinácti HIV pozitivním pacientům. Výsledky jsou velmi nadějné.

Jsme nadšeni. Našli jsme látku, která má obrovský potenciál aktivovat a vymýtit HIV. Navíc jde o látku, která už je otestována a užívána na pacientech.

"Jsme nadšení. Našli jsme látku, která má obrovský potenciál aktivovat a vymýtit HIV. Navíc jde o látku, která už je otestována a užívána pacienty. Může se stát jednou z hlavních účinných složek nového léku," řekla BBC vedoucí výzkumného týmu Satya Dandekarová.

PEP005 je sice schválenou složkou současných léků, na HIV pozitivních nicméně ještě vyzkoušena nebyla. Brzy by se tak ale mělo stát a velkou naději v objevu amerických expertů spatřují i kolegové, kteří se na výzkumu nepodíleli.

"Ty závěry jsou velmi zajímavé. Díky studii se rozrůstá rodina léků mající potenciál působit na dlouho žijící formy HIV. Je však ještě třeba udělat řadu testů," míní expertka Melbournské univerzity Sharon Lewinová.

 

Právě se děje

Další zprávy