Měsíc po zrušení karenční doby přibylo nemocných o 11 procent

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2019 20:16
Pracovníků, kteří letos v červenci onemocněli, proti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci přibylo o 11 procent. V prvním měsíci po zrušení karenční doby úřady evidovaly přes 68 900 nových případů pracovní neschopnosti. Před rokem, kdy se náhrady mzdy v prvních třech dnech stonání nevyplácely, jich bylo zhruba 62 000, sdělilo ministerstvo práce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Třídenní karenční doba se zavedla od roku 2008. Ústavní soud ji ale po půl roce zrušil. S upravenými pravidly, kdy zaměstnanci přestali nemocenské odvody platit a zaměstnavatelům se snížily, se obnovila od roku 2009. Po zrušení volaly odbory, firmy byly proti. Obávaly se zvýšení nemocnosti a zneužívání. Opětovné proplácení náhrad i v prvních třech dnech nemoci od července prosadila Babišova vláda.

Ministerstvo uvedlo, že po zavedení karence ubylo nově hlášených pacientů o čtvrtinu. "Nárůst nemocnosti je tak ani ne poloviční proti poklesu," uvedl resort. Dodal, že nemocnost se zvedá od roku 2014.

Počet případů může být ovlivněný tím, že se karenční doba zrušila o prázdninách, kdy lidé mívají dovolenou. Roli hraje i počasí s častým střídáním teplot či používáním klimatizací. Lékaři uvádějí, že v letních měsících přichází lidé s nachlazením či nastydlými klouby. Ministerstvo očekává, že vypovídající data bude mít ke konci letošního roku. Výsledky podle něj ale nyní naznačují, že se obnovení proplácení náhrad nezneužívá.

V prvních dvou týdnech nemoci vyplácejí nemocným pracovníkům náhrady zaměstnavatelé. Dávky ze systému nemocenské lidé dostávají až od patnáctého dne.

 

Právě se děje

Další zprávy