Mattoni se domohla omluvy. Plakáty o Kyselce byly lživé

ČTK ČTK
5. 2. 2014 17:36
Soud neposuzoval devastaci areálu Kyselka, ale pouze znění plakátu.
Bývalé lázně Kyselka
Bývalé lázně Kyselka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský městský soud vyhověl žalobě společnosti Karlovarské minerální vody, která se domáhá omluvy za kampaň na pražských tramvajích, jež ji spojila se zdevastovaným areálem lázní Kyselka.

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Kampaň iniciovala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD), která firmu kvůli zanedbání Kyselky dlouhodobě kritizuje.

Zde se těží minerálka Mattoni

"Tato kauza neznamená, že žalovaný (ASORKD) nemá právo na kritiku. Musí se tak ale dít v mantinelech zákona," podotkla soudkyně Helena Nebesařová. Dodala, že asociace poškodila záměrně matoucími informacemi pověst Karlovarských minerálních vod jako podnikatele.

Trojice tramvají s plakáty, na nichž byla fotografie poničeného lázeňského Löschnerova pavilonu a nápis "Zde se těží minerálka Mattoni", jezdila po Praze v létě 2012.

Karlovarské minerální vody, které mattonku stáčejí, se proti tomu ohradily s tím, že kolemjdoucí mohou nepravdivě usoudit, že se minerální voda těží právě v těchto místech. Firma kampaň označila za nekorektní, nepravdivou a manipulativní.

Podle rozsudku se ASORKD musí zdržet šíření těchto plakátů a odstranit je ze svého webu i facebookových profilů. Zároveň má na svém webu, na serveru iDnes.cz a v Lidových novinách zveřejnit omluvu s vysvětlením, že informace na plakátech nebyly pravdivé.

Karlovarské minerální vody požadovaly ještě finanční satisfakci ve výši 12 a půl tisíce korun, tuto část žaloby však soud zamítl s tím, že omluva bude dostačující.

Tvrzení jsou pravdivá, říká Asociace

Nebesařová zdůraznila, že neposuzovala devastaci Löschnerova pavilonu v průběhu let, ale pouze sporné znění plakátu. Vyšla mimo jiné z výpovědí svědků, podle nichž se minerálka v pavilonu nevyrábí už půl století.

Asociace svá tvrzení považuje za pravdivá. Uvádí, že Löschnerův pavilon byl v minulosti technologicky i dopravně spojen s výrobním areálem mattonky.

Plakát prý coby reklamní poutač využil zjednodušení a nadsázku, takže z něj nikdo nemohl nabýt dojmu, že se minerálka těží konkrétně na zchátralém místě zachyceném snímkem. Svou dobrou pověst prý firma poškodila sama svou dvacetiletou nečinností v katastru obce Kyselka.

Areál někdejších lázní chátrá od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody vlastní v obci Kyselka šest historických objektů. Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost, která je loni v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Karlovarské minerální vody zveřejnily informaci o tom, že plzeňský krajský soud zrušil pokutu 1,8 milionu korun, kterou jim dříve za nedostatečnou údržbu památek v Kyselce uložil karlovarský magistrát. Firma mimo jiné uvedla, že původní rozhodnutí magistrátu ovlivnil "nekorektní veřejný i neveřejný tlak" ze strany ASORKD.

 

Právě se děje

Další zprávy