Mašíny nemáme právo soudit, řekl Nečas u rakve Paumera

Domácí Domácí
4. 8. 2010 14:28
S bojovníkem proti komunismu se přijely do Poděbrad rozloučit stovky lidí
Foto: Ludvík Hradilek

Poděbrady - Veřejnost, ale i představitelé státu se dnes v Poděbradech poslední hold Milanu Paumerovi, jednomu z členů skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem.

Paumer zemřel po těžké nemoci 22. července. Bylo mu 79 let.

Do Divadla Na Kovárně, kde byla od desáté hodiny dopolední vystavena rakev s ostatky, proudily stovky lidí. Čekat museli na podpis do kondolenční knihy, hledišti s rakví se zaplnilo věnci. Na nádvoří zámku, v němž se divadlo nachází, stála americká vojenská technika z druhé světové války. Přivezli ji členové klubů vojenské historie.

Smuteční obřad, který byl jen pro zvané, začal v poledne. Do Poděbrad mimo jiné přijel premiér Petr Nečas. Vláda dokonce kvůli pohřbu přerušila jednání.

Dorazili i předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová, či někteří ministři.

Podle Nečase byl Paumer odvážný a rovný člověk. "Máme právo bojovat se zotročením všemi prostředky," zdůraznil a podotkl, že komunismus vyhlásil boj vlastním občanům.

"Myslím, že máme vzdát hold účastníkům třetího odboje," komentoval svou účast pro změnu ministr obrany Alexandr Vondra.

Mašíni se pustili do Havla i Klause

Na pohřeb přijela i sestra Josefa a Ctirada Mašínových Zdena Mašínová. Účastní se ho i dcera Josefa Mašína Sandra. Lidem rozdávaly prohlášení Josefa a Ctirada Mašínových, v němž zdůvodňují, proč na Paumerův pohřeb nepřijeli.

Stojí v něm mimo jiné, že se po svém útěku chtěli vrátit do svobodného Československa. To ale podle nich dnes kvůli prezidentům Václavu Havlovi a Václavu Klausovi neexistuje. Komunistická strana je v parlamentu a právní řád byl přijat z minulého režimu, uvedli Mašínové.

Po obřadu zazněly salvy, které obstarali příznivci vojenské historie. Rakev s Paumerovými ostatky odvezla kolona historických vojenských vozidel.

Voják i taxikář

Paumer byl členem odbojové skupiny, která se s bratry Mašíny po dramatických událostech na podzim roku 1953 prostřílela přes východní Německo do amerického sektoru Berlína.

Milan Paumer s vyznamenáním od Mirka Topolánka
Milan Paumer s vyznamenáním od Mirka Topolánka | Foto: Ludvík Hradilek

Ve Spojených státech vstoupil do armády a byl například vyslán do Koreje. Po odchodu z armády žil na Floridě. Do důchodu odešel v roce 1998 jako majitel taxislužby.

Někdejší premiér Mirek Topolánek v březnu 2008 Paumera ocenil plaketou předsedy vlády.

Senátní podvýbor pro státní vyznamenání letos v červnu oznámil, že navrhne na nejvyšší státní ocenění - po jednoroční odmlce - opětovně členy protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů.

Horní komora navrhovala Mašíny vyznamenat v minulosti už pětkrát, ovšem prezident zatím nikdy doporučení nevyhověl.

 

Právě se děje

Další zprávy