Babiš se brání útokem, Kalousek nezvládá negativní emoce. Znalci komunikace hodnotí stranické lídry

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 10. 2017 6:20
Kdo z volebních lídrů moc mluví, málo argumentuje, zmatkuje nebo špatně vyslovuje? Vysokoškolští odborníci hodnotili projevy šestice politiků, kteří se ucházejí o hlasy voličů. V jejich očích celkem uspěl například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který patří mezi zdatné kritiky. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zase zaujal kultivovaností. Naopak Andrej Babiš (ANO) by měl lépe zvládat své emoce a méně mluvit, lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek se podle expertů někdy "topí v jednotlivostech".

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Foto: Jakub Plíhal

Michal Schuster, učí rétoriku a komunikaci na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Zkušený řečník s většinou klidným projevem, vhodná mimika. Ve způsobu vyjadřování je patrné, že je právník. Mluví spisovně, leckdy se ale vyjadřuje příliš složitými souvětími, která snižují srozumitelnost sdělení. Rychlost mluvy je přiměřená, při emočně vypjatých projevech hůře artikuluje. Tím se snižuje porozumění řeči.

Noemi Zárubová, profesorka Akademie múzických umění v Praze
Na fotografiích na nás shlíží blahobytná spokojená tvář, která působí bodrým dojmem.

V diskusi na nás dýchne slovník demagogického rutinéra. Výběr slovní zásoby má svoje ustálené vzorce. V diskusi se snaží vtlačit protivníka do svých vyježděných kolejí, pohled při přemýšlení směřuje dolů. Není vidět, co si opravdu myslí.

Alex Röhrich, učí kulturu mluveného projevu na Technické univerzitě v Liberci
Nápadná je naprosto nedostatečná artikulace. Čím rychlejší je tempo, tím víc je setřená. Často se stane, že tříslabičné slovo zkrátí na dvě slabiky. Na druhé straně je schopen dobře pracovat s dynamikou věty. Používá vhodně větný přízvuk, pauzy a podobně. Divák se proto v jeho projevu může dost dobře orientovat.

Je ochoten odpovědět na jakýkoliv dotaz, nevyhýbá se ani nepříjemným otázkám, ale často se mu stane, že odpovídá příliš zeširoka a jádro odpovědi se ztratí. Chce být důsledný a důkladný a zapomíná občas, že mediální čas běží jinak než čas právnický, tedy podstatně rychleji.

Vždy se snaží o věcný tón, ale je ultrakritický. Jeho věcný tón a jen zřídkakdy otevřená invektiva činí jeho vystupování důvěryhodným.

Předsedovi KSČM se daří být pohotový v odpovědích, má argumenty a dokáže je rychle uplatnit, dokáže kritizovat podstatnou věc a použít příklad, který to doloží tak, aby to bylo srozumitelné každému posluchači. Svou obratnost v diskusi ztrácí pouze tehdy, když se snaží být ironický nebo útočný, pak se jeho schopnost projev strukturovat oslabí.

Zdá se mi, že občas zapomene, že je ve veřejné diskusi, a používá nespisovnou češtinu. To pak činí jeho projevu nekultivovaným. Lidé, ač ji sami také používají, to neodpouštějí.

 

Právě se děje

Další zprávy