Brno - Bývalí majitelé znojemské Fruty Antonín Žiška a Jan Halouzka nemusejí do vězení. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.
Zrušil totiž rozsudek Okresního soudu ve Znojmě a tunelářskou kauzu mu vrátil zpět k projednání. Obžalovaným pomohl nový důkaz. Jako ve filmu totiž obhajoba na poslední chvíli soudu předložila nový důkaz o nevinně.
Mluvil šéf Hamé pravdu?
Záchranou pro Žišku a Halouzku je smlouva mezi nimi a společností Hamé Babice. Týká se převodu ochranných známek Fruty na Hamé.
Generální ředitel Hamé Babice Leoš Novotný přitom u okresního soudu ve Znojmě celou dobu tvrdil, že žádnou takovou smlouvu nepodepsal.
"Písemný důkaz v odvolacím řízení říká něco jiného, než říkal hlavní svědek u okresního soudu," uvedl soudce Aleš Flídr. Novotného proto musí znojemský soud znovu vyslechnout a prověřit jeho důvěryhodnost.
Flídr ovšem podotknul, že je podezřelé, že nový klíčový důkaz se u soudu vynořil teprve na sklonku odvolacího řízení.
"Jsem přesvědčen, že všechny okolnosti se vyjasní. Vyvrátíme pochybnosti o podivném objevu klíčové listiny," hájí svůj postup obhájce Igor Andrýsek.
Obhájce chce dokázat, že nešlo o tunel
Krajský soud podle obhájce rozhodl spravedlivě. "Mí klienti jsou nevinní. Celou dobu usilovali o prosperitu společnosti. Náš důkaz o tom svědčí," dodal Andrýsek.
Žiška a Halouzka čelí obvinění, že těsně před krachem Fruty převedli část jejího majetku v hodnotě nejméně 100 milionů korun na účelově založené družstvo.
Převedli také devět ochranných známek na největšího konkurenta Hamé Babice, aby splatili dluh. Tím ale podle znojemského soudu znevýhodnili postavení Fruty na trhu.
Okresní soud poslal Žišku na tři a Halouzku na čtyři roky do vězení. Ti se proti rozsudku okamžitě odvolali.
Pád světově proslulého výrobce znojemských okurek přišel v prosinci roku 2002. Továrny zastavily výrobu a přes 120 zaměstnanců dostalo výpovědi. Znojemské okurky dnes pod značkou Znojmia vyrábí Hamé Babice.