Chtěli přepadnout Blažka i Babiše. Proces s gangem, který se zaměřil na politiky, soud odložil

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 2. 2016 9:46
Čtveřice mužů z Balkánu se rozhodla vykrást vily bohatých politiků. Jako první se zaměřila na bývalého náměstka pražského primátora a posléze ministra obrany Rudolfa Blažka, který měl doma údajně 220 milionů korun. Podle obžaloby jim pomáhal i policista a současně vlivný muž fotbalového svazu Zdeněk Vaňkát. Případ dnes začala projednávat soudkyně Městského soudu v Praze Monika Křikavová.
Rudolf Blažek v červnu 2013, ještě coby zastupitel hlavního města Prahy za ODS
Rudolf Blažek v červnu 2013, ještě coby zastupitel hlavního města Prahy za ODS | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pro 8 milionů eur – v přepočtu 220 milionů korun – které měl údajně v trezoru bývalý náměstek pražského primátora a posléze i ministra obrany Rudolf Blažek, se rozhodla před necelými dvěma lety dojít čtveřice mužů z Balkánského poloostrova. Blažek nebyl přitom sám: podobně plánovali, že vyloupí i vilu místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše.

Přepadení vil několika politiků začal plánovat gang vedený Kosovanem Florio Selmanajem na jaře 2014. Jenže udělal chybu: do svých plánů zasvětil policejního informátora, který vstupoval pod jménem Jakub Nový. A pověřili ho, aby sehnal další dvě osoby, které měly pomoci s bezproblémovým chodem celé akce. Jenže Nový na další schůzku přivedl dva utajené policisty.

Skupina si i dopodrobna naplánovala celé provedení – a byla podle obžaloby připravena i fyzicky hrozit a případně ublížit i Blažkovým dětem. Případ ve středu začal projednávat Městský soud v Praze, ale soudkyně Monika Křikavová jej okamžitě odložila. Soud totiž všem obžalovaným nedoručil včas doručenky.

Záda jim kryl sudí

K plánované loupeži mělo dojít 27. listopadu 2014 v 18 hodin. Skupina se sešla krátce před 17 hodinou v hotelu ILF, ale na místo již nedorazila. Cestou ji totiž pozatýkali policisté.

Jak ukázalo následné vyšetřování, tak gang měl ještě další spojku mezi policisty: Byl jí kriminalista z obvodního ředitelství policie Prahy 1 Zdeněk Vaňkát, který je i vlivným fotbalovým sudím a blízkým přítelem místopředsedy fotbalového svazu Romana Berbra. Pro toho si policisté došli o pět měsíců později.

Vaňkát, který byl známým jednoho ze zadržených, měl podle obžaloby zajišťovat, zda je čistý vzduch. Svojí policejní vysílačkou se totiž napíchl na frekvenci kolegů z Prahy 2, aby zabránil případnému odhalení. Zatímco čtveřici mužů z Balkánu policisté po půl roce z vazby propustili, Vaňkát v ní zůstal o několik měsíců déle.

Právě Vaňkát nyní projednávání případu zhatil - jeho advokát totiž tvrdil, že se kvůli pozdě doručenému předvolání nestačil připravit na jednání. Podle zákona musí obdržet předvolánku nejméně pět pracovních dnů předem.

Nechceš Berbra? Tak uvidíš!

Ve fotbale má přitom Vaňkát špatnou pověst – proslavil se mj. tím, že při utkání Rokycany–Malše vyloučil hostujícímu diviznímu klubu tři hráče – a to jen několik dní poté, co Malše do boje o post předsedy fotbalového svazu nominovala proti stávajícímu předsedovi Miroslavu Peltovi jeho konkurentku Markétu Heindlovou. Podobně dopadly v uvedeném kole i další kluby, které se postavily proti Peltovi.

Mimochodem: jen měsíc před svým zatčením se Vaňkát za rozporuplných okolností stal předsedou Ústeckého fotbalového svazu, když byl v rozporu se stanovami odvolán dosavadní šéf Josef Tancoš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy