Obhájce i státní zástupkyně se proti rozsudku na místě odvolali. Zatímco obhajobě připadal výjimečný trest 23 let příliš vysoký, státní zástupkyně dále požaduje doživotní trest.
Lubina se podle ní dopouští násilí opakovaně a na své činy se cílevědomě připravuje. Lítost, kterou před soudem projevil, byla podle státní zástupkyně jen slovní, ale ne skutečná.
Obžaloba několikrát soudně trestaného Lubinu vinila také z přepadení Reiffeisen banky v Praze 6, které se odehrálo loni v květnu. Pachatel tehdy uloupil 650 000 korun. Lubina účast na loupeži popíral. Soud ho dnes z tohoto trestného činu zprostil viny.
Před soudem promluvil i obžalovaný, který se hned na začátku líčení k vraždě přiznal. "Vraždit jsem nechtěl, ale teď už to nejde vrátit zpátky," řekl Lubina. "Chtěl bych vrátit aspoň ty dvě vteřiny, ve kterých jsem vystřelil."
Proč Velíšek?
Jedenatřicetiletý David Lubina loni 13. září v parku na pražském Karlově náměstí zastřelil Michala Velíška. Střihač TV Nova se zastal ženy, kterou Lubina ohrožoval.
Byla to náhoda. Opilý Lubina si přisedl k dívce. Vyhrožoval jí pistolí. Nepamatuje si, proč si vybral zrovna ji. "Pravděpodobně jsem po ní chtěl peníze," přiznal vrah u soudu.
Lubina si ani nevzpomíná, jak se ocitl na Karlově náměstí. V krvi měl 2,5 promile alkoholu, což značí středně těžkou až těžkou opilost.
V tu chvíli kolem procházel Velíšek s dcerou. Zeptal se ženy, zda nepotřebuje pomoci. Pak Lubina dvakrát vystřelil. "Nechtěl jsem ho zabít, střílel jsem podvědomě. Lekl jsem se," vysvětloval před soudcem.
Psycholog u soudu potvrdil: "Strach ze zadržení a věznění byl na pozadí všeho jeho jednání, vrah reagoval impulzivně."
Infobox
Procesy ostře sledované veřejností
- Argentinské děti
- Lesní vrah
- Krkavčí matka
- Pirát silnic
V říjnu 2003 naboural v Českém Těšíně opilý podnikatel Zdeněk Bulawa do policejního auta. Zabil tři policisty. Jeho luxusní mercedes se řítil ulicemi města rychlostí 125 kilometrů za hodinu. Soud poslal Bulawu na čtyři roky do vězení. Po dvou letech trestu ho podmínečně propustil.
Léčba poruchy osobnosti je obtížná
Lubina byl už několikrát ve vězení. Celkem strávil za mřížemi téměř devět let. Loupil na poštách, choval se agresivně pod vlivem alkoholu, cestující v tramvaji ohrožoval plynovou pistolí.
Kromě vraždy Velíška a vydírání dívky čelí Lubina obžalobě také za nelegální držení zbraně a maření výkonu soudního rozhodnutí. Přítomností na Karlově náměstí totiž porušil zákaz pobytu v hlavním městě, který vydal kladenský soud.
Žalobce tvrdí, že Lubina v květnu loňského roku také přepadl s pistolí v ruce pobočku Reiffeisenbank a odnesl si 650 000 korun. Obžalovaný ale vinu v tomto případě popírá.
Podle psychologa je Lubina inteligentní člověk, který pochází ze slušné rodiny. Trpí poruchou osobnosti, vytváří si vlastní normy a má sklon být agresivní. Po požití alkoholu ohrožuje okolí. Pocity viny jsou u něj snížené a nedokáže soucítit s druhým člověkem.
Jeho náprava je podle znalců takřka nemožná. "U poruch osobnosti lze ovlivnit příznaky. Pokud je agresivní, může užívat zklidňující léky. Léčba je však v takových případech velice obtížná," tvrdí psycholožka Jana Růžičková.
Soudci: Veřejnost nemá na rozsudek vliv
Podle statistik ministerstva vnitra došlo loni na území Česka k 186 vraždám. Málokterá však vzbudila tolik pozornosti jako zastřelení Velíška.
Lubina bezdůvodně zastřelil střihače televize Nova, který se zastal přepadené ženy. Navíc se vraždilo přímo v centru hlavního města. O případu podrobně informovala média. Na soudce tlačila veřejnost, která požadovala nejpřísnější možný trest.
Může tlak veřejnosti ovlivnit rozhodování justice? Oslovení soudci to zásadně odmítají. "S tím se soudce musí vypořádat," říká prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Média podle něj často vidí soudní procesy černobíle. "Třeba případ dětí, které soud poslal za otcem do Argentiny," dodal.