Praha - Česko patří k zemím, kde jsou běžně k dostání plagiáty známých značek. Vedle Číny, Ruska, Argentiny, Venezuely nebo Mexika patří v tomto ohledu k nejhorším státům na světě.
Tato zpráva amerického ministerstva obchodu stojí za vlnou policejních a celních kontrol na tržnicích po celém Česku. Především na těch asijských. Ve čtvrtek informaci otiskly Lidové noviny.
Zpráva amerického ministerstva je určená investorům ze Spojených států. Zkoumá, jak se v různých zemích světa dodržují vlastnická práva. Má doporučující charakter. Ministerstvo obchodu ji vydává pravidelně.
Česko v ní nevypadá nejlépe. "Některé nejvíce problematické tržnice dokonce stojí na státních či obecních pozemcích a inzerují svoje zboží a služby na internetu," uvádí zpráva amerického ministerstva obchodu.
Chystáme víc tvrdých kontrol, tvrdí celníci
"Tento Watch list a jeho dopady jsme probírali v lednu 2008. Na jeho základě jsme se rozhodli kontroly tržnic zintenzivnit. Jednáme i s americkou ambasádou o našich výsledcích," potvrdil spojitost mezi kontrolami a americkou zprávou Miroslav Nováček ze sekce pátrání a dohledu na generálním ředitelství cel.
Tvrdé kontroly tržnic jsou podle něj úspěšné.
Například při obrovském zásahu v sobotu 22. listopadu na největší pražské tržnici v Libuši policie zabavila pět tun padělků. "Kromě toho našel policejní pes přítomnost drog a bylo nalezeno vozidlo plné převážně ručních zbraní," shrnula výsledky kontroly, při které zasahovalo na osm stovek policistů s těžkou policejní technikou, mluvčí celníků Kateřina Rendlová.
Při další akci, která se konala v Chebu o pár dní později, zabavili celníci padělky značkových bot za celých 20 milionů korun. Zboží objevili v kontejnerech, které putovaly do Česka z Číny.
Padělky za stovky milionů
"Šlo o dva kontejnery. V prvním byly boty, které pravděpodobně zneužívaly ochrannou značku Nike. Odpoledne pak celníci zadrželi kontejner s džínsy, u kterých může jít o zneužití značky Armani," popsala tehdy výsledky akce mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová.
To, že prodejci upravují zboží a přišívají na oblečení a boty značkové nášivky, je podle ní běžnou praxí. Jen od počátku letošního roku zajistil Celní úřad Cheb 34 kontejnerů s podobným zbožím. Jeho odhadovaná cena je okolo 400 milionů korun.
Vietnamcům, kteří často na tržnicích padělané zboží prodávají, současně české ministerstvo zahraničí zastavilo do konce roku vydávání víz. Další Vietnamci, kteří chtějí vycestovat na české území, se pak budou muset podrobit přísnějším kontrolám. Ministerstvo totiž tvrdí, že Vietnamci často předkládají padělané dokumenty.