Praha - Ministr financí Andrej Babiš by měl ručit za důležitý zákon o elektronické evidenci tržeb vlastní funkcí, tvrdí předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Nejmenší vládní strana stále o klíčové vládní normě pro boj s daňovými úniky pochybuje.
Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek potvrdil, že Babiš ani po několika koaličních radách nevypořádal jejich připomínky. “Budeme i nadále jednat s ministerstvem financí,” uvedl Bělobrádek. Již ve středu se přitom mají elektronickou evidencí tržeb zabývat sněmovní výbory a v polovině září poslanci ve druhém čtení.
Babišovo ministerstvo financí se při zavádění evidence tržeb potýká s problémy - pravicové strany oznámily, že jsou připraveny zákon blokovat až do příštích voleb, a Babiš proto minulý týden odložil účinnost zákona až na polovinu příštího roku. Teď musí ještě nadto řešit výtky i od vlastního koaličního partnera.
Lidovci požadují po Babišovi záruky, že systém v pořádku poběží. "Hnutí ANO a ministr financí musí garantovat, že systém bude funkční. Také chceme záruky, že náklady ponese stát, a ne živnostníci. Bez toho to ve finále podpořit nelze,” vysvětlil šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.
Pokud by se systém ukázal jako nefunkční, měl by z toho Babiš podle Miholy vyvodit zodpovědnost - tedy rezignovat. "Pokud je to pro hnutí ANO taková priorita, že to chtěli spojovat s vyslovením nedůvěry vládě, měla by to být samozřejmost," dodal Mihola.
Babiš: Vše si vysvětlíme
Babiš tvrdí, že po něm nikdo podobnou záruku nepožadoval. "Elektronickou evidenci tržeb měly všechny koaliční strany ve volebních programech, všechny to podporují. KDU chce vysvětlit odborné záležitosti, což jim vysvětlíme," řekl ke sporu Babiš.
Váhání lidovců chtějí využít opoziční strany ODS a TOP 09. "Budeme se snažit přesvědčit zejména poslance KDU-ČSL, protože mnozí z nich to cítí podobně jako my, že ten zákon přináší mnohem víc rizik než pozitiv,” uvedl místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN).
Opoziční obstrukce se očekávají především v klíčovém třetím čtení. Už ve druhém ale hodlají pravicové strany zdržovat předložením desítek pozměňovacích návrhů. Premiér Bohuslav Sobotka opozici pohrozil, že v případě obstrukcí omezí maximální možnou délku vystoupení poslanců na dvacet minut.