Praha - Obyvatelé pražského sídliště Chmelnice požadují u soudu, aby jim radnice Prahy 3 vyčistila byty od azbestu, který prokazatelně způsobuje rakovinu plic.
Občanské sdružení Chmelnice je přesvědčeno, že odpovědnost za zamoření azbestem nese práce radnice, když před dvěma lety nechala domy neodborně rekonstruovat.
"Nechci žít další roky v zamořeném bytě," říká Milan Habásko, jeden z 23 obyvatel sídliště, který na radnici podal žalobu.
Když se v létě 2004 byty na Chmelnici renovovaly, aby je tamní městská část mohla prodat, dělníci trubky staré vzduchotechniky, která obsahovala azbest, rozřezávali a rozbíjeli palicí.
Vlákna se rozlétla po celém bytě
"Nebezpečná vlákna se tak rozlétla po celém bytě, ve kterém jsme navíc při rekonstrukci stále bydleli. Kusy azbestového potrubí se pak několik týdnů válely na trávníku před domy," stěžuje si Vladimír Juptner, který si podezřelého nakládání s azbestem všiml před dvěma lety jako první.
Helena Kazmarová ze Státního zdravotnického ústavu potvrdila, že azbestová vlákna představují ohromné riziko pro zdraví lidí.
Azbest
JAK ŠKODÍ ZDRAVÍ
- Azbestová vlákna způsobují rakovinu plic, pohrudnice a další choroby.
- Rakovina plic je smrtelná přibližně v 95 procentech případů.
- Ve světě zahynulo kvůli vdechnutí azbestu podle odhadů Mezinárodní organizace práce nejméně 100 tisíc lidí.
- V současnosti umírá ročně v Evropě na pět tisíc lidí.
- Situace se má ještě zhoršovat, i když vyspělé státy azbest už zakázaly. V těle se totiž projeví za 30 až 50 let.
"Pokud jsou azbestová vlákna rozvířena, dostanou se znovu do vzduchu a mohou být vdechnuta," vysvětluje Kazmarová. Nebezpečné zůstává i nefunkčí potrubí vzduchotechniky, které zůstalo ve spížích bytů.
"Už jen to, že ve vaší spíži nebo v šatně takové riziko číhá, je velkou psychickou zátěží," dodává Kazmarová.
Vyluxovat a vyklepat peřiny
Martina Chmelová, předsedkyně sdružení Chmelnice uvedla, že lidé podali žalobu po dvou letech marného vyjednávání s radnicí. Lidé z Chmelnice přitom mají k dispozici výsledky dvou měření, která přítomnost azbestu v bytech potvrdila.
Česká inspekce životního prostředí navíc uložila firmě, která azbestové trubky neodborně likvidovala, pokutu 20 tisíc korun.
Radnice Prahy 3 ovšem tvrzení svých obyvatel odmítá. "Jsem přesvědčená o tom, že tam žádná azbestová zátěž není," řekla před časem starostka Milena Kozumplíková (ODS), která doporučila lidem, jak se mají zachovat.
"Vyluxovala bych, utřela prach a vyklepala peřiny," dodala Kozumplíková, která se opírá i o měření Zdravotního ústavu z Hradce Králové, které si objednala radnice.
Ústav sice azbest v bytě neobjevil, jenže ho "hledal" ve vzduchu, což podle posudku hlavního hygienika nebylo správné. Azbestová vlákna jsou totiž poměrně těžká a několik měsíců po stavebních pracích je možné je zjistit například na stěnách.
Vyčištění bytů vyjde na miliony korun
Skutečně profesionální vyčištění bytu musí provádět odborná firma a je poměrně drahé.
Při odstraňování starých azbestových trubek musí být dělníci v kombinézách a dýchat přes respirátory. Stěny či podlahy musí vyčistit silné průmyslové vysavače a vzduch hnát přes speciální filtry. Odstranit azbestová vlákna z čalouněného nábytku a koberců je prakticky nemožné.
Pokud soud vyhoví žalobě 23 obyvatel, vyjde radnice vyčištění jednoho bytu na 50 až 200 tisíc korun. Sdružení Chmelnice přitom zastupuje 139 domácností, které jsou zamořené azbestem.
"Pokud uspějeme s první žalobou, očekáváme, že se s radnicí budou soudit i další členové našeho sdružení," odhaduje předsedkyně sdružení Chmelová.
Brusel: Azbest musí pryč
Azbest byl pro své izolační a protipožární vlastnosti v minulosti hojně využíván při stavbách domů. Azbest obsahovala například i "populární" střešní krytina Eternit.
"Evropská unie požaduje po členských státech úplné odstranění azbestu z veřejných budov," říká Martin Skalský, vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
Odborníci například museli odstranit azbest z pražského Paláce kultury nebo bývalé budovy Československého rozhlasu na Pankráci.
Nákladnou rekonstrukcí muselo kvůli azbestu projít i sídlo Evropské unie v Bruselu, což podle neoficiálních údajů vyšlo až na 1,5 miliardy eur. Azbestem je prošpikovaná i slavná Montparnasská věž v Paříži.