Lidé s autismem můžou získat průkaz, který jim ulehčí jednání s úřady či cestování

ČTK Iva Bezděková, ČTK
18. 2. 2019 16:32
Lidé s autismem by už brzy mohli začít dostávat nové zdravotní průkazky s modrým pruhem. Ty by jim měly usnadnit komunikaci u lékaře, na úřadech, v dopravě či v krizových situacích. Pacienti o kartičku budou moci zažádat dobrovolně. Pacientská sdružení novinku vítají, zároveň ale upozorňují, že mnohem palčivější otázky zatím stát neřeší.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

"Průkaz je kartička, která umožňuje pomoc, pokud se lidé s poruchou autistického spektra dostanou do prostředí, které je pro ně stresující a nové a kdy se mohou chovat jinak než běžná populace. Určitě to není o tom, že by kartička měla pacienty stigmatizovat. Naopak by jim měla v praxi pomáhat," říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Kartičky si budou moci lidé vyzvednout u praktických lékařů pro děti i dospělé, u klinických psychologů a psychiatrů. Ti by měli pak průkaz lidem s autismem vystavit. Na přední straně papírové karty s modrým pruhem by měla být fotografie, jméno, adresa a kontakt na blízkého.

Na zadní straně pak budou informace o tom, zda daný člověk rozumí mluvenému slovu, užívá léky, má speciální dietu, na podněty reaguje nepřiměřeně a podobně.

Lidé s autismem budou dostávat kartičky dobrovolně, tedy jen ti, kteří o ně požádají. "Kartičky budou mít čistě informativní charakter, jejich nositelé ale nemají na základě tohoto průkazu žádný právní nárok na některé úlevy či výhody, jako například lidé s kartičkou ZTP," upozorňuje Magdalena Čáslavská, ředitelka Národního ústavu pro autismus. I tato organizace už před časem podobné kartičky pacientům s autismem vydávala.

"Příbuzní to využívali například na letišti, kde se člověk trpící autismem chová na první pohled podezřele. Nebo také u lékaře či na jiných úřadech," dodává Čáslavská.

Nové opatření státu Čáslavská vítá. Podle ní ale řeší lidé s autismem mnohem palčivější problémy. "Například velký nedostatek pobytových služeb pro nemocné nebo úplný zákaz řidičského průkazu pro všechny pacienty s poruchami autistického spektra, přestože u některých je tento zákaz absurdní," upozorňuje Čáslavská.

Podle odhadů by v Česku mohlo žít kolem 100 až 200 tisíc lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Častěji postihuje chlapce než dívky. Lidé mohou mít problémy s komunikací, mohou se chovat nepřiměřeně, na nátlak mohou reagovat i agresivně.  

Děti úplňku: Matýsek se mlátí do krve a modřin. Záchvaty mu trvají i šest hodin vkuse | Video:
 

Právě se děje

před 17 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy