reklama
 
 

Neublížil by mouše, truchlí matka postiženého mladíka. Švédská policie ho zastřelila kvůli hračce

Aktualizováno 3. 8. 2018 18:59
Dvacetiletý muž s Downovým syndromem měl u sebe hračku, která připomínala samopal. Podle policie neuposlechl rozkazy a choval se "hrozivě".

Stockholm - Švédští policisté ve čtvrtek ráno přispěchali do čtvrti Vasastan ve Stockholmu. Jeden z obyvatel jim nahlásil, že viděl muže, který se potuluje v ulicích a ukazuje všem okolo svou zbraň.

Když na místo dorazili, zahlédli mladíka s něčím, co vypadalo jako samopal. Podle nich se jednalo o "nebezpečnou situaci", a tak muže zastřelili.

Ve skutečnosti dvacetiletý Eric Torell trpěl Downovým syndromem a autismem a ráno se pouze vydal na procházku se svou oblíbenou hračkou, neškodnou plastovou pistolí.

Podle amerického deníku USA Today již začala švédská prokuratura prošetřovat, zda během zásahu nedošlo k pochybení. Podle prokurátora pověřeného vyšetřováním Martina Tidena je ale vyšetřování "rutinou" a nelze z něj nic usuzovat. Probíhá totiž pokaždé, když policisté musejí použít střelné zbraně. "Žádní policisté nejsou podezřelí z násilného trestného činu," uvedl.

Šéf stockholmské policie Ulf Johansson označil incident za "hroznou událost". K vyšetřování se nechtěl příliš vyjadřovat. Nicméně podle USA Today se podělil o své zkušeností z terénu, kdy mnohdy "musí být během několika vteřin učiněna obtížná rozhodnutí v nejasných a tvrdých situacích".

Ve Švédsku bylo podle německého listu Deutsche Welle za poslední rok policií zastřeleno šest osob, ve Spojených státech toto číslo činí podle databáze deníku The Washington Post za stejný časový úsek 599 lidí.

Erikův otec uvedl, že chlapec zmizel přes noc z domu. "Vstal jsem, protože Erik zmizel, tak jsem se po něm šel ven podívat," řekl švédskému deníku Expressen Rickard Torell. "Na ulici jsem viděl policejní vozy. Tři policisté ho střelili do břicha," dodal.

"Pistoli dostal jako dárek. Vypadala trochu jako samopal, ale měl ji vždycky položenou na hromadě hraček," uvedla Katarina Söderbergová, matka oběti. Svého syna popsala jako "nejhodnějšího muže na světě".

Torell byl těžce postižený a téměř nemluvil. Jediné slovo, které uměl říct, bylo "máma". Podle Söderbergové byl její syn podobný tříletému dítěti.

"Nemůžu to pochopit. On by neublížil ani mouše. Rozzlobilo mě, jak si policisté všechno vymýšlejí," řekla Söderbergová. Torell podle jejích slov v minulosti mnohokrát opustil dům, ale vždycky se sám vrátil nebo ho někdo našel a přivedl.

Policie to však vidí jinak. Muž se podle ní choval "hrozivě", když se k němu strážníci snažili přiblížit. Zastřelili ho až poté, co neuposlechl jejich rozkazy.

"Vzbudila mě střelba. Vyhlédla jsem ven z okna a uviděla policisty. Křičeli na někoho, kdo ležel na zemi na své zbrani. Pak přijeli další policisté a vzápětí i záchranná služba," řekl nejmenovaný svědek deníku Expressen. Torella odvezli do nemocnice, ale nakonec podlehl vážným zraněním.

Video: Chlapec s Downovým syndromem se setkal s papežem

Setkal se s papežem a projel se s ním v papamobilu. Chlapci s Downovým syndromem se splnil sen. | Video: Reuters |  00:55

autor: Kristýna Pružinová | 3. 8. 2018 14:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama