Lidé nesmí do lesů. Přesto do nich chodí

Pavel Baroch
26. 1. 2007 11:05
Praha - Čerstvě napadaný sníh je příliš velkým lákadlem na to, aby lidé respektovali, že v pěti krajích platí nouzový stav a cesty do tamních lesů jsou pro veřejnost uzavřené, neboť mohou být nebezpečné.
Foto: www.suedtirol.info

"Žádný zákaz nezůstal nikdy neporušen. Lidé v lesích budou, zákaz nezákaz," řekl Aktuálně.cz pracovník národního parku Šumava.

Hon na běžkaře nebude

Masové porušování zákazu se podle ČTK očekává o víkendu i v Jizerských horách či Krkonoších. Už v první den "uzavřeného" lesa se mezi krkonošskými stromy objevili první běžkaři či lidé na procházce.

"Nikdo z našich strážců nebude dělat žádný zátah, máme jiné starosti, než honit běžkaře," řekl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

"V létě je rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem velmi ostré, proto se letní vichřice soustředí na menší území. V zimě je oblast přechodu fronty mnohem rozsáhlejší a vítr tu a tam místně zesílí a udeří do lesa," vysvětluje Josef Bálek, proč jedny stromy padly a jiné na vedlejším svahu ne.
"V létě je rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem velmi ostré, proto se letní vichřice soustředí na menší území. V zimě je oblast přechodu fronty mnohem rozsáhlejší a vítr tu a tam místně zesílí a udeří do lesa," vysvětluje Josef Bálek, proč jedny stromy padly a jiné na vedlejším svahu ne. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zákaz se nevztahuje na všechny lyžařské tratě procházející lesem. Konkrétní informace získají lidé u obecních úřadů s rozšířenou
působností.

Nesmyslný zákaz

Mnozí "horští" podnikatelé pokládají plošný zákaz vstupu do lesů za přehnaný.

"Projel jsem si na lyžích patnáct kilometrů Jizerské magistrály a nesetkal jsem se s jediným polomem. Od lesníků a horské služby vím, že i další úseky magistrály jsou bezpečné. Plošný zákaz vstupu do lesů považuji za nesmyslný," řekl ČTK hoteliér z Kořenova-Jizerky Ondřej Duda.

Také starostovi Božího Daru v Krušných horách Janu Horníkovi se plošný zákaz nelíbí. "V okolí Božího Daru není problém s přístupem do lesa, je tu bezpečno," řekl Horník.

Radnice už nechala odklidit všechny popadané stromy na turistických a běžeckých stezkách.

"Nemohu říci, že nebudu stav nouze respektovat. Na druhou stranu ale nehodláme přijímat žádná opatření, která by lidem vstup na běžecké trasy znepříjemňovala," dodal podle ČTK starosta Horník.

Pokuta 50 tisíc i trestní stíhání

Na některých místech - například na Bruntálsku či v Plzeňském kraji - dohlíží na dodržování zákazu vstupu do lesa policisté či strážníci.

Vichřice, která se přehnala ve čtvrtek v noci přes Českou republiku, velice poškodila lesy v Krkonošském národním parku.
Vichřice, která se přehnala ve čtvrtek v noci přes Českou republiku, velice poškodila lesy v Krkonošském národním parku. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Lidé by neměli vstupovat do lesů na Bruntálsku, místa budou označena tabulkami, policie bude odklánět dopravu a hlídat vstupy. Opatrnost je opravdu na místě," řekl ředitel krajského inspektorátu Lesů České republiky Jiří Silvestr.

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) soudí, že se mimořádná opatření dotknou veřejnosti jen minimálně.

"Zákaz vstupu do lesů na Bruntálsku se netýká turistických center - upravovaných sjezdovek, lyžařských vleků a lanovek, běžeckých lyžařských tratí, pokud nevedou přímo lesem, a také parkovišť," řekl Tošenovský.

Osoba, která poruší zákaz, může podle mluvčího státních lesů Tomáše Vyšohlída dostat pokutu až 50 tisíc korun, firma dokonce až deset milionů.

"Lesní stráž může případně uložit pokutu, ale bude spíše varovat před ohrožením života a domlouvat osobám, které by se po lesích pohybovaly," řekl mluvčí Vyšohlíd.

Nekompromisí ovšem bude lesní stráž či policie, pokud přistihnou někoho, jak si z lesa odváží dřevo z popadaných stromů. V tom případě mu kromě pokuty hrozí i trestní stíhání.

Foto: Ondřej Besperát

Lesy odstraňují kalamitu

Státní, soukromé i obecní lesy zatím pokračují v odstraňování popadaných stromů. Vedení státních lesů, které byly postiženy nejvíce, už vydalo pokyny, jak co nejrychleji kalamitu zvládnout.

To znamená především uzavřít smlouvy s dřevařskými společnostmi.

"V území postižených kalamitou by se těžební práce na základě uzavřených smluv měly naplno rozeběhnout co nejdříve," řekl František Koníček, generální ředitel Lesů ČR.

"S ohledem na rozsah kalamity je potřeba zahájit práce bezodkladně, neboť počasí se může dále zhoršit," dodal Ladislav Půlpán, vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy