Liberec - Ani deset měsíců po skončení mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci není známé oficiální vládní stanovisko k této sportovní megaakci.
Konečnou zprávu, která má obsahovat i soubor opatření, jak podobnému vysávání veřejných rozpočtů předejít, bude kabinet projednávat nejdříve v lednu příštího roku. Kauza libereckého mistrovství se tak dále natahuje.
Ministři viděli rozpracovaný materiál poprvé teprve v polovině listopadu. Garant mistrovství za ministerstvo školství, náměstek Jan Kocourek, původně sliboval, že závěrečnou zprávu o mistrovství předloží do konce října. Protože ale šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová nedodala včas podklady k zúčtování akce, rozhodl se konečný verdikt posunout.
Vláda se pak měla libereckým mistrovstvím znovu zabývat v prosinci. Nyní ministerstvo tvrdí, že do konce roku jen slíbilo vládě předat dokumenty. A to prý stihne. "Kdy je bude projednávat vláda, to nemůžeme ovlivnit," dodala mluvčí ministerstva Böhmová.
Stále však platí, že stát nehodlá v době krize za sportovce cokoli platit. Po šampionátu tak zůstává dluh 80 milionů, který v důsledku soukromníkům nemusí zaplatit nikdo. Ledaže by závazky dobrovolně převzalo samo město Liberec, český svaz lyžařů či zmiňovaný stát. Po organizátorech totiž nezbyl žádný majetek.
Minus 80 milionů? Jen špička ledovce
Dluh, který po největší polistopadové sportovní akci zbyl, je ovšem jen špička problémů, které jsou s libereckým mistrovstvím spojeny.
Nejzávažnějším zjištěním byla zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Podrobně popisovala, jak se v Liberci zacházelo s 1,2 miliardou, kterou město společně s Technickou univerzitou získalo od ministerstva školství.
Prezident úřadu František Dohnal popsal mistrovství jako zcela vybočující oproti jiným kontrolovaným akcím.
"Rozsahem, vážností pochybení i tím, jak nepřiměřeně reagovali lidé, kteří nebyli předmětem kontroly ani statutárními představiteli kontrolovaných právnických osob," řekl Aktuálně.cz.
Již během šetření si několikrát stěžoval, že kontrolované instituce nedodávají podklady včas a v požadované kvalitě.
NKÚ: Nebylo to normální
A na co kontroloři v Liberci přišli?
Město podle nich chybovalo hlavně v tom, že účelově rozdělilo budování sportovních areálů na více veřejných zakázek a při jejich zadávání tak obcházelo zákon.
Fotogalerie: Taková to byla sláva...
Dělení zakázek je přitom známý způsob, jak omezit přístup konkurence do soutěže, aby je mohl získat předem dohodnutý vítěz. Ne lépe dopadla kontrola na Technické univerzitě. Rekonstrukce kolejí, kde během šampionátu bydleli sportovci, se podle NKÚ prodražila o 58 procent.
Zakázku za 350 milionů získala stavební firma Syner, jež celostátně proslavila "karlovarská losovačka" a která má blízko k vedení města. Liberecký primátor Jiří Kittner v ní působil jako ekonomický náměstek.
Současně se zveřejněním zprávy podal šéf kontrolorů dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. Dění v Liberci popsal jazykem práva jako podvod, úvěrový podvod, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku. Policie podání stále prověřuje.
Na přípravu mistrovství po stavební stránce ovšem nešly peníze jen z ministerstva školství. Dalších 200 milionů poslalo do Liberce ministerstvo pro místní rozvoj, 147 milionů věnoval Liberecký kraj a 385 milionů investovalo samotné město Liberec.
Dvě miliardy na areály
Celkově jen na vybudování areálů a zázemí pro šampionát spolkl 1,9 miliardy z veřejných rozpočtů.
Nyní hospodaření spojené s přípravou areálů prověřuje antimonopolní úřad. Jen s Libercem zahájil 11 správních řízení kvůli podezřelým zakázkám v celkové hodnotě 980 milionů korun. Šetření s Technickou univerzitou ještě není u konce.
Účet za liberecký lyžařský svátek tím ale nekončí. Další miliony totiž šly i do organizační části mistrovství, o které se původně předpokládalo, že se financuje sama.
Oproti původním předpokladům stála pořadatelská část o 30 milionů navíc, tedy 623 milionů. S 200 miliony korun přispěla na mistrovství Mezinárodní lyžařská federace (FIS), další peníze měly jít z vlastního marketingu a prodeje vstupenek. Potřebné peníze ale tým Neumannové nezískal a tak opět přispěchal na pomoc stát.
Podívejte se na nejlepší fotky z libereckého MS:
Nejprve vláda Mirka Topolánka dorovnala za nezkušený tým Kateřiny Neumannové 70 milionů korun za ztráty vzniklé při generálce šampionátu - Světovém poháru. Je to ten samý závod, který vynesl bývalou elitní lyžařku až k nominaci na ekologickou anticenu Ropák.
Jen aby nebyla ostuda...
V Liberci před mistrovstvím nebyl sníh a tak se ho rozhodli organizátoři dovést z Jizerských hor. Těžké stroje přitom plundrovaly i vysoce chráněné oblasti.
Dalších 189 milionů poslal Topolánek Neumannové v prosinci loňského roku s odůvodněním, že závodům hrozí kolaps a Česku mezinárodní ostuda.
V době, kdy byly závody již v plném proudu, přistál na účtu mistrovství další dar. Tentokrát 15 milionů z krajského rozpočtu na doprovodné programy.