Lety u Písku: Spory mezi Romy a vládou jsou zpět

Tereza Šídlová
6. 5. 2011 17:00
Romové se vzepřeli plánu vzpomínkové akce za oběti koncentračního tábora
Na pietní místo v Letech před měsícem kladla květiny zmocněnkyně pro lidská práva
Na pietní místo v Letech před měsícem kladla květiny zmocněnkyně pro lidská práva | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Emoce kolem někdejšího koncentračního tábora v Letech u Písku se znovu vyhrotily. Romové a vláda se střetli kvůli pořádání pietní akce 13. května, jejíž tradici v roce 1995 nastartoval tehdejší prezident Václav Havel.

Situace zprvu došla tak daleko, že vláda uvažovala o uspořádání vlastní pietní akce v jiném termínu. Až obava ze skandálu přiměla obě strany k účelovému usmíření. 

Pietě v Letech a skutečnému smíru úřadů s Romy nadále překáži vepřín stojící v místě někdejšího tábora. Zatímco české úřady si pochvalují rekonstrukci památníku a loni otevřenou expozici v místě romského utrpení, potomci obětí tábora nepřestávají trvat na tom, aby se místo pietního rozjímání zbavilo prasečího zápachu.

Lety úředníkům nedáme

Nejnovější spor kolem Letů vznikl s plánem, že ministerstvo kultury převezme přípravu tradičního vzpomínkového dne v Letech do svých rukou.  Má to svou formální logiku, kulturní památka Lety od roku 2009 spadá pod Památník Lidice, který je příspěvkovou organizací resortu, jemuž v současné vládě šéfuje Jiří Besser (TOP 09).

Romové se ale postavili proti. Pietu - často za účasti vysokých politiků i zahraničních diplomatů - totiž v minulosti pořádali sami.

„Náš výbor vzpomínkové akty v Letech pořádá každoročně od roku 1998 a na této tradici nebude nic měnit," stojí v dopise, který zaslal Památníku Lidice Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a také jeden z letských pozůstalých.

Ředitel památníku v Lidicích Milouš Červencl Aktuálně.cz řekl, že na letské akci už začali jeho lidé pracovat. „Chtěli jsme to pěkné, s vojáky. Zdůraznili bychom, že Romy vnímáme jako oběti odboje," podotkl s tím, že pietní místo už si byli vojáci prohlédnout i osobně.

U Výboru pro odškodnění romského holocaustu ale úředníci narazili

„Na radě vlády pro romské záležitosti nakonec před třemi týdny padl i návrh, že se udělají dva pietní akty, jeden v květnu, který by organizoval pan Růžička, druhý by byl v srpnu. Nakonec jsme se toho vzdali po dohodě s ministerstvem kultury, aby z toho nebyl nějaký malér," líčí spory Červencl.

Jeho slova potvrzuje i zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. "Dohodli jsme se, že pietní akt bude organizovat Výbor pro odškodnění romského holocaustu, aby nedošlo k nějakým nepříjemnostem a k paralelnímu organizování stejného pietního aktu," říká.

Naše cítění

Právě mezi Červenclem jakožto šéfem Památníku a zástupcem romského výboru Růžičkou panuje klíčová nevraživost.

„Jednání památníku Lidice je v rozporu s naší kulturou. Na pohřebišti našich obětí by se konaly akce, které jsou v rozporu s našim cítěním," míní Čeněk Růžička.

Původní pomník v Letech, jehož odhalení započalo peitní tradici 13. května
Původní pomník v Letech, jehož odhalení započalo peitní tradici 13. května | Foto: Ludvík Hradilek

Současná vláda se k dalším změnám v Letech u Písku staví chladně. Premiér Petr Nečas už dříve řekl, že jeho vláda s „prasečákem" nepohne.

„Jsem rád, že současná připomínka utrpení Romů v Letech je mnohem důstojnější. Uvažovat o dalších změnách je v souvislosti se všemi úsporami ve výdajích státu velmi složité," uvedl loni premiér.

Vysoká návštěvnost

Právě náznaky uspokojení českých úřadů se stavem v Letech znepokoují pozůstalé obětí zdejšího tábora nejvíc. „Je nám naznačováno, že úpravou pietního místa v Letech to skončilo. To odmítáme přijmout. Pro nás je samozřejmost, že vepřín zmizí," řekl Aktuálně.cz Růžička. Podle jeho slov se letos chystá téma znovu zvednout.

Úřady, včetně zmocněnkyně Šimůnkové si naopak práci Památníku Lidice pochvaluje. Připomíná například to, že novou expozici v Letech loni navštívilo více lidé než památniky v Lidicích či v Ležácích.  

„Doufám, že pro příští roky dojde k určité dohodě a zůstane to při datu 13. května s tím, že se Památník Lidice bude na pietní akci podílet," řekla Aktuálně.cz vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

O Lety v Písku se dlouhodobě zajímají i v zahraničí. Evropský parlament Čechy dvakrát vyzval, aby vepřín vymazal z mapy pietního místa.

A nejde jen o hlasy z minula. Komisař pro lidská práva Rady Evropy letos v březnu na adresu Letů poznamenal, že „odstranění velkovýkrmny prasat by bylo významným příspěvkem k boji proti anticikanismu v ČR". I letos se navíc pietní akce mají zúčastnit významní diplomaté působící v Česku.

Táborem v Letech u Písku prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi.

 

Právě se děje

Další zprávy