Léto začalo. Červenec bude horký

mih
22. 6. 2006 14:27
POČASÍ - Ve středu začalo astronomické léto. Meteorologové prognózují, že bude horké. Alespoň v červenci určitě. Uvnitř: GRAFIKA S LETNÍ PŘEDPOVĚDÍ
Foto: ČTK

"Červenec bude teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný," říká Jan Šrámek. Do konce června by mělo být polojasno až oblačno s bouřkami. Podle dlouhodobé předpovědi se přechodně ochladí. Teploty nepřekročí 25 stupňů. Druhá polovina měsíce bude opět velmi teplá.

Léto přitom začíná ve chvíli, kdy se teploty už několik dní pohybují kolem třiceti stupňů Celsia a kdy na internetových stránkách hydrometeorologického ústavu visí výstrahy varující před prudkými bouřemi, kroupami a přívalovým deštěm. První dnešní bouřky už se objevují na západě a severu Čech. V Ústí nad Labem se po poledni ulicemi valila voda, kanalizace ji nedokázala pojmout. Pro české kraje platí nynější výstraha do dnešní půlnoci. Pro moravské kraje pak varování platí ještě pro celý zítřejší den.

Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom bývá.

Podle meteorologů to zatím nevypadá, že by se tato pranostika letos naplnila. V posledních dnech nám bouřky znepříjemňují život a bude tomu tak až do konce měsíce. Sucho by mělo být od čtvrtka do neděle.

Do konce června však bude velmi teplo, teploty budou šplhat ke třicítce.

I v následujícím měsíci by se mělo střídat horké, slunečné počasí s bouřemi. Jejich intenzitu zatím meteorologové nedokáží odhadnout.

Když dne ubývá, horka přibývá.

V dlouhodobém průměru je červenec teplotně nejteplejší a srážkově druhý nejdeštivější měsíc v roce. Průměrná naměřená červencová teplota v pražském Klementinu je 20,5 stupňů. Přes den vystupuje v průměru na 25 °C. Nejtepleji bývá v druhé polovině měsíce.

Pro červenec je charakteristická takzvaná letní cirkulace. V západním proudění se střídají studené fronty s výběžky vysokého tlaku vzduchu, který přináší teplé a slunečné počasí. Těsně před studenou frontou panují tropická vedra, po bouřkách teploty prudce klesnou. Poté se vzduch opět pomalu prohřívá. Tento cyklus se opakuje vždy po pěti až sedmi dnech. Právě proto může i několik víkendů po sobě propršet.

V posledních letech bývá chladnější a deštivější první polovina měsíce, na konci července se otepluje. Meteorologové odhadují, že by tomu tak mohlo být i letos. V minulém roce jsme se potili v největším vedru na přelomu července a srpna. Teploty dosahovaly 36 °C.

Je-li teplý svatý Jakub (25. 7.), jsou studené Vánoce.

Jaký bude srpen? "Tak daleko zatím nevidíme," říká meteorolog Šrámek. V letech 2003 a 2004 byl srpen teplejší než červenec. Bude tomu tak i letos? Pokud ano, čeká nás tropické léto.

 

Právě se děje

Další zprávy