Po zasedání představenstva České lékárnické komory v ostravském hotelu Imperial to prohlásil prezident komory Lubomír Chudoba. "S Davidem Rathem už o ničem jednat nebudeme. Měl na to dva měsíce času, a k ničemu to nevedlo. Dostal náš obor do tíživé situace," říká Lubomír Chudoba.
Člen představenstva Zdeněk Blahuta souhlasně přikyvuje: "S ministrem jednat nejde, nezbývá nám tedy, než začít komunikovat s pacienty. To jsme do teď opomíjeli."
Část pacientů lékárníky nejspíš podpoří a někteří přijdou na demonstraci v Praze, kterou pořádají krizové štáby lékařských sdružení 24. února.
"Je rozhodnuto. Dochází k hrubému poškozování nemocných spoluobčanů. Dochází k omezení dostupnosti péče i léků," potvrdil dnes prezident Svazu pacientů Luboš Olejár, že tato pacientská organizace se k demonstraci připojí.
Infobox
JAK SE DOSUD PROTESTOVALO:
Lékárníci svolali sněm
Představenstvo České lékárnické komory dnes rozhodlo o mimořádném lékárnickém sněmu. V Praze by se na něm 11. března mohla sejít zhruba tisícovka lékárníků z celé republiky.
"Sněm by mohl rozhodnout o věcech, na které si představenstvo samo netroufne," říká Chudoba. Připustil, že sněm bude jednat o razantnějším kroku, než je demonstrace: "Nechceme poškodit pacienty, ale nevylučuji, že půjde o generální stávku."
Lubomír Chudoba řekl, že představenstvo hodnotí situaci nejen v lékárenství, ale v celém českém zdravotnictví jako kritickou. "Nesouhlasíme s tím, aby čeští pacienti byli nadále vystaveni dopadům nepromyšlených a destruktivních kroků ministerstva zdravotnictví," řekl.
Tři hodiny otevřených dveří
Nezůstane však jen u protestů. Lékárníci přichystali na následující měsíc dvě akce. "V březnu zorganizujeme akci nazvanou Tři hodiny za tři hodiny," říká šéf komory Chudoba. Lékárníci, kteří v lednu tři hodiny stávkovali, budou občanům stejný počet hodin navíc k dispozici mimo pracovní dobu.
"Budou to takové tři hodiny otevřených dveří. Vyzveme občany, aby přišli, a lékárníci jim budou vysvětlovat, co taková práce v lékárně obnáší," říká Chudoba.
"Chceme lidem vysvětlit, proč jsou lékárny nenahraditelné," dodává ještě. Ministr David Rath chce rozšířit počet míst, kde budou k dostání volně prodejné léky, a chce také zavést prodej léků přes internet.
Podobně se v příštím měsíci chtějí lékárníci obrátit i na novináře. "Uspořádáme pro ně seminář a připravíme materiály, kde vysvětlíme své požadavky," říká Chudoba.
Novináři by se například měli dozvědět, proč lékárníci chtějí pevné doplatky za léky, nebo proč by bylo dobré regulovat počet lékáren.
Koalice soukromých lékařů žádá, aby se problémy zdravotnictví začal zabývat premiér Jiří Paroubek. S ministrem Rathem již
jednat nechtějí, žádají jeho odvolání. Na Rathovu obranu vystoupil Lékařský odborový klub, který demonstraci na
Staroměstském náměstí označil za protivládní akci.