Návrh předložil počátkem února poslanec Boris Šťastný (ODS), přestože s ním poslanecký klub jeho strany nesouhlasil. Spolu s ním jej podepsali i lidovec Jiří Carbol a Eva Zubová ze Strany zelených.
"Jako lékaři - členové Vědecké rady České lékařské komory - vás vyzýváme k tomu, abyste podpořili návrh, který může výrazným způsobem přispět k lepší ochraně zdraví občanů, kteří si nepřejí být obtěžováni tabákovým dýmem," uvádí se v otevřeném dopisu vědecké rady vládě.
Kouření: tisíce obětí a miliardové ztráty
V České republice podle lékařů ročně zemře vinou kouření 18.000 osob. Osm tisíc z toho na nádorová onemocnění, 7000 si vyžádají choroby srdce a cév. Podle ČLK se ročně v Česku vykouří asi 20 miliard cigaret.
Česká ekonomika kvůli tomuto zlozvyku navzdory výnosům ze spotřební daně ročně přichází o 80 miliard korun, uvádí dále vědecká rada komory.
Restaurace, kavárny či bary by měly podle Šťastného návrhu pro kuřáky vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Zatím stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky.
Předloha chce omezit také kouření ve společných prostorách bytových domů či na dětských hřištích. Předpokládá, že obce by mohly zakázat kouření v místech, kde se pohybují děti a mládež. Kouření by mělo být zakázáno ve společných prostorách bytových domů, například na chodbách.
Ministerstvo se zaměří na mládež, ženy a zdravotníky
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt dnes ČTK řekl, že oficiální návrh ČLK ministr již obdržel a předá ho odborným útvarům. V tom, že je třeba bojovat proti kouření, se ministerstvo s komorou shoduje.
"Chceme kvalitnější normy bez chyb, dosavadní úprava není dobrá. Připravujeme vlastní protikuřáckou politiku, zaměřenou zejména na mládež, ženy a zřejmě i zdravotníky, mezi nimiž je velké procento kuřáků," dodal mluvčí.
Zákaz kouření v restauracích a barech se podle odborných studií pozitivně projeví na zdraví obyvatel již za velmi krátkou dobu. Jednu z nich provedli po zákazu kouření v těchto podnicích italští lékaři. Sledovali výskyt infarktu na příjmových odděleních nemocnic.
Zkušenost z Itálie: zákaz pomohl
"Bylo zjištěno, že ve věkové kategorii do 60 let došlo k poklesu výskytu akutního infarktu myokardu o 11 procent," popsal závěry italských kolegů internista Luboš Kotík.
O zákazu kouření v restauracích sněmovna jednala již několikrát. Zatím se ale nenašlo dost hlasů pro. Někteří hostinští se bojí toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit. Oponenti říkají, že země, kde je kouření v barech zakázáno, mají opačné zkušenosti.