Lékaři stárnou, Česko pociťuje jejich nedostatek

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 2. 2009 19:38
Na lékařských fakultách promuje méně a méně lidí

Praha - Hledáme dětského lékaře do Kroměříže a okolí. Zn.: Spěchá.

Takový inzerát visel na stránkách dětských lékařů více než dva roky. "Myslím, že stále platí," řekl Aktuálně.cz šéf Sdružení praktických lékařů Pavel Neugebauer.

Inzerát odráží situaci, jaká panuje v celém Česku - lékaři stárnou a pacienti začínají pociťovat jejich nedostatek. Noví odborníci nejsou. A to ve všech oborech.

"Průměrný věk praktického lékaře překročil v roce 2006 hranici dvaapadesáti let," řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Věk lékařů

Věk Českých lékařů

Rok 2000

  • 67,1 % lékařů bylo mladších 49 let
  • 11,5 % lékařů mělo více než 60 let

Rok 2007

  • 56 % lékařů bylo mladších 49 let
  • 16 % lékařů mělo více než 60 let

Absolventi lékařských fakult

  • Rok 2003 - na LF promovalo 874 nových lékařů
  • Rok 2007 - na LF promovalo 795 nových lékařů

Zdroj: ČLK

V komoře se podle něj zvyšuje počet důchodců každým rokem o dvě stovky, soukromých lékařů naopak každoročně šedesát ubude. Čtvrtina nově promovaných lékařů se přitom místo do českých ambulancí a nemocnic vydává do zahraničí. České zdravotnictví je tak stále více závislé na pomoci kolegů ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Důvod je podle Kubka jednoduchý: Za příliš mnoho práce se lékaři dostane nevalné odměny. K tomu se přičítá existenční nejistota kvůli privatizaci nemocnic.

Zapravdu mu dávají statistiky. Přestože se na kontech pojišťoven hromadí každoročně o 20 miliard korun víc peněz, platy lékařů a sester podle Českého statistického úřadu klesají už třetí rok.

Zaměstnanci nemocnic proto hromadně opouští nemocnice i ordinace."Nedostatek lékařů už ohrožuje péči o pacienty v Česku," varuje Kubek.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy