Lékaři se bojí rušení nemocnic, stávkovat nyní nebudou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2012 15:01
Protesty za zvýšení platů se dají očekávat až po obnovení smluv nemocnic s pojišťovnami
Ilustrační foto: Lékařský protest Děkujeme, odcházíme.
Ilustrační foto: Lékařský protest Děkujeme, odcházíme. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Sliby memoranda nejsou plněny. Domluvíme se, jak dál," shrnula místopředsedkyně lékařských odborů Jana Vedralová situaci kolem zvyšování platů lékařů.

Uvedla, že stávky a protesty se ale nebudou konat dřív, než budou mít nemocnice podepsané nové smlouvy od pojišťoven. Demonstrativní odchody lékařů by se jinak mohly stát záminkou pro neobnovení smluv. To by pro ně mohlo znamenat i konec.

Podle Vedralové se protesty také nebudou konat před podzimními senátními a krajskými volbami, aby akce nemohla být považována za politickou. Pokud tedy budou v nemocnicích hromadné protesty kvůli platům, tak až koncem roku.

O plnění memoranda, kterým vláda slíbila růst platů v nemocnicích, a formách protestů začali v úterý v poledne jednat zástupci odborářů z 85 nemocnic na sněmu v Praze. Platy podle nich stouply jen ve fakultních nemocnicích, krajské a menší nemocnice je nezvýšily.

Spolehlivá dohoda lékařů s vládou je téměř nemožná

Aktuální varianty protestů jsou podle Vedralové velmi omezené. Dělat mítinky po republice nemá prý příliš smysl, nikdo z politiků by na ně nereagoval. "Tady bylo minulý týden 100.000 lidí na Václavském náměstí na demonstraci a každému z politiků to je jedno," řekla.

V úvahu podle ní nepřichází ani omezování péče. Při dřívějších protestech přecházely nemocnice na víkendový provoz, zajišťovaly jen akutní péči. Smysl nemá ani nošení pásek či vyvěšování plakátů po nemocnicích. "Můžeme si dát pásku, můžeme si nasadit klaunské nosy, můžeme mít večerníčkovské čepičky, každému to je jedno," poznamenala.

V současné politické situaci se podle Vedralové příliš dělat nedá. Sliby ani písemné závazky se podle ní nedodržují.

"Vláda se zabývá jen sama sebou, jeden týden něco řekne, příští týden něco jiného. Mezi tím se téměř tajně sunou zákony, včetně zdravotnických, se kterými mají pacienti i zdravotníci jen problémy," řekla.

Řešení v podobě platové tabulky ministerstvo odmítá

Lékařské odbory žádají zákon o odměňování ve zdravotnictví s platovou tabulkou, kterou vypracovaly. V zákoně vidí záruku splnění platových slibů. Příští rok by měli lékaři mít podle memoranda 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi, většina se ale nedočkala ani slíbeného zvýšení pro letošní rok.

"Odborářský požadavek, aby byly mzdy zdravotníků uzákoněny, je naprosto diskriminační vůči všem ostatním zaměstnancům v ČR. Je otázkou, proč se chtějí zdravotníci nadřazovat nad všechny ostatní občany. Musíme si jasně říci, zda tíhneme zpět k východu, či zda chceme jít standardní cestou vyspělých světových ekonomik," uvedl k požadavku zavedení platové tabulky první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek. 

Podívejte se, jak vypadala loňská kampaň Děkujeme, odcházíme:

Podle odborů nemají nemocnice od zdravotních pojišťoven peníze na růst platů, ministerstvo zdravotnictví tvrdí opak. Vyjasnit to měly kontroly odborů a ministerstva v nemocnicích. Slíbil je premiér Petr Nečas (ODS), ale nekonaly se. Odbory se s ministerstvem neshodly na jejich rozsahu.

Lékařské odbory koordinují protest se zdravotnickými odbory. Ty požádaly ministra Leoše Hegera (TOP 09) o schůzku k platům do 30. dubna. Když se potvrdí, že na platy není, měl by prý ministr vyvodit osobní odpovědnost.

 

Právě se děje

Další zprávy