Lékaři odmítli nižší platy. Chtějí opak: až 71 tisíc

Domácí Domácí
21. 11. 2010 17:17
Česká lékařská komora podpořila ministra zdravotnictví a chce s ním probrat reformu.
Nechtějte pohřbít zdravotnictví, vzkazují lékaři vládě
Nechtějte pohřbít zdravotnictví, vzkazují lékaři vládě | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Česká lékařská komora se na svém víkendovém sjezdu přidala k lékařským odborům a tlačí na vládu a pojišťovny, aby pustily do zdravotnictví více peněz. Jde o pacienty, ale také o naše platy, neskrývají lékaři prostřednictvím ČLK i Lékařského oborového klubu.

Slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), že ve vyhlášce na příští rok neomezí peníze lékařům a nemocnicím tolik, jak původně plánoval, berou delegáti sjezdu zatím jako slib. Uvidí se, co přijde po slibu, zaznělo v usnesení sjezdu.

Komora požaduje, aby platy lékařů stouply až na trojnásobek v závislosti na kvalifikaci a době praxe lékaře. Spolu s Lékařským odborovým klubem chce prosadit, aby se tak platy lékařů dostaly až na 71 tisíc měsíčně. Nyní je průměrný plat lékaře se službami a přesčasy, tedy za 1,5 úvazku, okolo 50 tisíc korun.

Co řekl sjezd lékařů

  • Případné odvolání ministra zdravotnictví Leoše Hegera by ČLK v žádném případě nepovažovala za řešení problémů zdravotnictví, ale právě naopak za důkaz toho, že vláda problémy řešit odmítá. Pravděpodobným výsledkem by byla další radikalizace lékařů.
  • Sjezd požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví jako základní podmínku pro zachování stávající kvality a dostupnosti zdravotní péče, zvýšení pojistného placeného státem a spravedlnost ve výši plateb pojistného tak, aby každý plátce platil úměrně svým příjmům.
  • Zásadně odmítl, aby základem reformy zdravotnictví byly návrhy zákonů zpracované týmem bývalého ministra Tomáše Julínka (ODS).
  • Zásadně odmítl plány na snižování tarifních platů lékařů, plně podpořil požadavek lékařských odborů, aby se tarifní plat lékařů za základní pracovní dobu pohyboval v rozmezí 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy v ČR.
  • Upozornil, že novela zákoníku práce prosazená vládou neřeší problém špatného odměňování lékařů. Bez zvýšení příjmů nemocnic nebudou peníze na zvýšení platů lékařů, a pokud ministerstvo sníží úhrady za léčení, platy klesnou, což urychlí personální devastaci nemocnic.
  • Podpořil akci nemocničních lékařů "Děkujeme, odcházíme"
  • Varoval lékaře před přesčasovou prací nad limit povolený zákoníkem. Přepracovaní lékaři častěji chybují, přičemž za pochybení nesou právní odpovědnost.
  • Vyzval ministra zdravotnictví, aby po dohodě s ČLK urychleně vydal vyhlášku o povinném minimálním personálním vybavení nemocnic a ambulancí a umožnil ČLK kontrolu.
  • Vyzval ministra zdravotnictví, aby prosadil skutečně efektivní regulaci cen léků.

Ve státní nemocnici s tarifními tabulkami je 48.723 korun a v akciových společnostech 47.266 korun. Průměrná hrubá mzda v Česku činí asi 23.200 korun.

Další personální devastace?

"Bez zvýšení příjmu nemocnic nebudou peníze na zvýšení platů, pokud ministerstvo uskuteční záměr snížit ve vyhlášce platby, povede to k další personální devastaci nemocnic," píší doktoři v usnesení ze svého sjezdu.

Česko dává na zdravotnictví zhruba sedm procent HDP, připomněla agentura ČTK. Loni to bylo kolem 280 miliard korun. Vyspělé země dávají deset a více procent HDP.

Ministr Heger v původním návrhu vyhlášky počítal s poklesem plateb nemocnicím za akutní péči o pět procent a za následnou péči v léčebnách o deset procent. Ambulancím chtěl ubrat dvě procenta. Na sjezdu ale uvedl, že pokles úhrad lékařům i nemocnicím v příštím roce se bude pohybovat na úrovni dvou procent. Rozhodl se vycházet z optimističtějšího propočtu zdravotních pojišťoven, které chtěly dát za péči víc.

Stojí za ministrem. Zatím

Lékaři nabídli ministru Leoši Hegerovi spolupráci při reformě. V usnesení, které Česká lékařská komora přijala na konci svého víkendového jednání, se píše, že případné odvolání ministra by v této době poskytlo důkaz, že vláda problémy zdravotnictví spíše řešit odmítá.

O odvolání ministra zdravotnictví se dosud vůbec nemluvilo, řekl agentuře ČTK ministr financí Miroslav Kalousek, proto působí výzva komory spíše překvapivě. Heger je však pod tlakem, aby reformu zrychlil a aby byla dostatečně razantní.

Lékařská komora v usnesení zásadně odmítla, aby se základem zdravotnické reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané.

 

Právě se děje

Další zprávy