reklama
 
 

Lékař Hilšer jde do boje o Hrad. Dostatek podpisů nezískal, podpořili ho ale senátoři

Aktualizováno 2. 11. 2017 11:43
Marek Hilšer: Potřebujeme prezidenta, který bude stát za slabými. Silní si vždy cestu najdou. | Video: František Grossmann |  01:06
Dalším prezidentským kandidátem je lékař a aktivista Marek Hilšer, který získal podpisy 11 senátorů. Hilšer sháněl i občanské podpisy, dostal jich 43 850, což by ke kandidatuře nestačilo.

Praha - Lékař a aktivista Marek Hilšer má k dispozici dostatek senátorských podpisů, které mu otevírají cestu ke kandidatuře na Pražský hrad. Hilšer to řekl novinářům na tiskové konferenci. Kandidaturu odevzdá ministerstvu vnitra ve čtvrtek. Do prezidentské volby ho navrhuje 11 senátorů. Kandidaturu mu podepsali Václav Láska (za Zelené), Jan Žaloudík (za ČSSD), Ladislav Kos (nezařazený) nebo Petr Orel (za lidovce a Zelené). (Hilšer mezi těmi, kteří ho podpořili, uvedl i jméno senátora Zdeňka Papouška, ten se mu ale nakonec nepodepsal, jak redakce původně chybně uvedla.)

Hilšer se zařadil k dalším sedmi uchazečům o post prezidenta, kteří mají podle dostupných informací zajištěné zákonem stanovené podpisy občanů, poslanců nebo senátorů. Hilšer sháněl i občanské podpisy, dostal jich 43 850, což by ke kandidatuře nestačilo.

"Potřebujeme prezidenta, který bude ctít ústavu a bude jejím politickým strážcem. Prezidenta, který bude stát za veřejností, nebude loutkou milionářů, lobby," prohlásil Hilšer na tiskové konferenci. "V neposlední řadě potřebujeme prezidenta, který bude důstojně reprezentovat, bude energický a odvážný," dodal.

Hilšer již dříve řekl, že Česká republika musí zůstat navázána na demokratické západoevropské země. Je to pro něj jedna z priorit, o kterou by v případě zvolení dbal na Hradě. Obává se také monopolizace politické moci, a zdůrazňoval by proto důležitost občanské společnosti. Rád by také otevíral debatu na téma zlepšení zdravotnictví a školství, které jsou podle něj v krizi. Vládu s komunisty považuje za nepřijatelnou a premiérem by podle něj neměl být člověk, u kterého je podezření ze spáchání podvodu.

Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.

V nejbližších dnech by se měli zaregistrovat i další kandidáti. Více než 50 000 podpisů se podařilo sesbírat také prezidentovi Miloši Zemanovi a bývalému předsedovi Akademie věd Jiřímu Drahošovi. Další se snaží získat podporu politiků a senátorů. Dostatek senátorských podpisů deklaroval bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl, o kandidatuře se chce rozhodnout na poslední chvíli. Podnikatel Vladimír Boštík má údajně více než 50 000 občanských podpisů, dosud ale ani nezaregistroval svůj volební účet u kontrolního úřadu.

autoři: ČTK, Jan Wirnitzer | 2. 11. 2017 10:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama