Legenda undergroundu "Magor" Jirous bojuje o život

Domácí Domácí
24. 4. 2011 17:53
Básník Ivan Martin Jirous leží v nemocnici v Třebíči, praskl mu žaludeční vřed
Ivan Martin Jirous
Ivan Martin Jirous | Foto: Ludvík Hradilek

Třebíč - Básník a symbol českého ungergroundu Ivan Martin Jirous, známý i pod přezdívkou Magor, leží na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Třebíči. Jeho stav je velmi vážný.

Podle deníku Právo mu praskl žaludeční vřed.

Do zdravotních komplikací se Jirous dostal v pátek krátce po undergroundové velkopáteční bohoslužbě. Ta se konala v mlýně U Skaláka v Meziříčku na Třebíčsku. Právě tam ho potkaly stejné zdravotní potíže zhruba před rokem.

"Věříme, neb Martin má silnou vitalitu, že nejvyšší mocnost při něm stojí a dostane se z toho, jak bývá jeho zvykem. A že nám na festivalu v Trutnově ještě přečte něco ze své lékařské zprávy, jak se už také jednou stalo," řekl Právu organizátor festivalu v Trutnově Martin Věchet.

Šestašedesátiletý básník, publicista a výtvarný kritik Jirous je jednou z nejvýraznějších osobností českého undergroundu.

Úzce spolupracoval s kapelou Plastic People of the Universe. Za své vystupování proti totalitnímu režimu byl celkem pětkrát vězněn, přičemž v kriminále strávil dohromady téměř devět let. Literatuře se profesionálně věnovat nemohl, živil se tedy jako noční hlídač či zahradník.

Za celoživotní básnické dílo obdržel literární cenu Jaroslava Seiferta a sbírka Magorovy labutí písně mu vynesla cenu Toma Stopparda.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy