Praha - Lázeňství v České republice je v kritickém stavu. Lázním klesají příjmy, počty pacientů i zaměstnanců.
Vyplynulo to z pondělního jednání odborů zdravotnictví a sociální péče, zdravotních pojišťoven a zástupců lázní.
Řídící sekce lázní zdravotnických odborů Martin Vacek uvedl, že příčinou tíživé situace v lázních je nový indikační seznam, tedy vyhláška redukující lázeňskou péči, a také přístup lékařů, kteří lázně nechtějí předepisovat.
"Indikační seznam například zamezuje opakování lázeňské péče a zkrátil dobu péče zejména u dětské klientely. Další problém je, že samotní lékaři lázně nechtějí předepisovat. Odrazuje je od toho neznalost nové vyhlášky i byrokratický systém, který je na předepsání lázeňské péče navázán," řekl Vacek.
V lázních tak ubývá pacientů a od roku 2009 v jejich zařízeních stoupla nezaměstnanost o více než devět procent. Zároveň se zaměstnaným snižují platy.
Finanční prostředky od zdravotních pojišťoven, které lázně dostávají, se také snižují. Zatímco letos dostanou 1,4 miliardy korun, v roce 2009 to bylo 3,4 miliardy. Pacientů, kterým lázeňskou péči hradí pojišťovny je asi 46 procent.
"Při jednání nás ale pojišťovny ujistily, že finanční prostředky k poskytování lázeňské péče mají a není proto důvod počty pacientů omezovat," řekl Vacek.
Podle odborářů nejde posuzovat nárok na lázeňskou péči podle tabulek, ale měl by se zohledňovat konkrétní zdravotní stav každého pacienta, což současný indikační seznam neumožňuje.
Vedoucí zdravotnických odborů Dagmar Žitníková uvedla, že na pondělním jednání ministerstvo zdravotnictví přiznalo chyby indikačního seznamu i nezájem lékařů o předepisování lázní.
"Zástupci ministerstva odbory ujistili, že posílí informovanost o lázeňství mezi lékaři a zaměří se na lepší využívání lázeňské péče," řekla Žitníková.
Odboráři především zdůrazňují, že lázně jsou efektivně vynaložené veřejné prostředky na péči o pacienty a prodlužují aktivní způsob života.
Podle nich je v důsledku i pro zdravotní pojišťovny lepší, kdyby se lázeňská péče využívala, protože je efektivnější než jiné způsoby následné péče o pacienta.