Stíhaný správce těží v lánské oboře kámen a prodává ho pod cenou obviněné firmě

ČTK ČTK
25. 10. 2018 12:40
Lesní správa Lány prodala v posledních letech zhruba sedmnáct tisíc metrů krychlových kamene vytěžených v lánské oboře, zjistila Mladá fronta Dnes. Ředitel správy Miloš Balák je přitom stejně jako kupující firma obviněn v kauze manipulace se zakázkami. Cena za kámen je navíc méně než čtvrtinová oproti běžné prodejní ceně.
Lesní správa Lány
Lesní správa Lány | Foto: ČTK

Praha - Lesní správa Lány podle Mladé fronty Dnes (MfD) usiluje zároveň o povolení téměř pětihektarového lomu v lánské oboře.

Firma Energie stavební a báňská, která kámen koupila, má k Balákovi blízko, sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, jemuž v minulosti šéfoval, píše MfD. Baláka do funkce dosadil kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Balák ani Mynář se k věci podle deníku nevyjádřili.

Baláka loni v červnu policie obvinila z manipulace stamilionové zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. Mynář ho ve funkci nechal s odůvodněním, že respektuje presumpci neviny. Práce na zpevnění břehů ale nepokračují.

Část prodávaného kamene pochází podle smluv z rozšiřování cesty kolem vodní nádrže, další část kamene měla firma Energie stavební a báňská uplatnit při opravách lesní cesty Výrovka, píše MfD. Použití kamene v Lánech firma nepotvrdila.

Lesní správa Lány zároveň usiluje o to, aby blízká obec Běleč, do jejíhož katastru část lánské obory spadá, umožnila v územním plánu těžbu kamene na břehu vodní nádrže Klíčava. Odbor životního prostředí města Kladna, který územní plán schvaluje, je však podle MfD ostře proti otevření lomu.

Úředníci upozornili, že v místě plánovaného lomu je 150 let starý les ve velmi dobrém stavu. Podle deníku jim vadí také odstřely skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti a doprava kamene nákladními auty v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy