Stíhaný správce těží v lánské oboře kámen a prodává ho pod cenou obviněné firmě

ČTK ČTK
25. 10. 2018 12:40
Lesní správa Lány prodala v posledních letech zhruba sedmnáct tisíc metrů krychlových kamene vytěžených v lánské oboře, zjistila Mladá fronta Dnes. Ředitel správy Miloš Balák je přitom stejně jako kupující firma obviněn v kauze manipulace se zakázkami. Cena za kámen je navíc méně než čtvrtinová oproti běžné prodejní ceně.
Lesní správa Lány
Lesní správa Lány | Foto: ČTK

Praha - Lesní správa Lány podle Mladé fronty Dnes (MfD) usiluje zároveň o povolení téměř pětihektarového lomu v lánské oboře.

Firma Energie stavební a báňská, která kámen koupila, má k Balákovi blízko, sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, jemuž v minulosti šéfoval, píše MfD. Baláka do funkce dosadil kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. Balák ani Mynář se k věci podle deníku nevyjádřili.

Baláka loni v červnu policie obvinila z manipulace stamilionové zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava. Mynář ho ve funkci nechal s odůvodněním, že respektuje presumpci neviny. Práce na zpevnění břehů ale nepokračují.

Část prodávaného kamene pochází podle smluv z rozšiřování cesty kolem vodní nádrže, další část kamene měla firma Energie stavební a báňská uplatnit při opravách lesní cesty Výrovka, píše MfD. Použití kamene v Lánech firma nepotvrdila.

Lesní správa Lány zároveň usiluje o to, aby blízká obec Běleč, do jejíhož katastru část lánské obory spadá, umožnila v územním plánu těžbu kamene na břehu vodní nádrže Klíčava. Odbor životního prostředí města Kladna, který územní plán schvaluje, je však podle MfD ostře proti otevření lomu.

Úředníci upozornili, že v místě plánovaného lomu je 150 let starý les ve velmi dobrém stavu. Podle deníku jim vadí také odstřely skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti a doprava kamene nákladními auty v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy