Kvůli ERÚ opustila Vitásková milionové podnikání

Jakub Novák
10. 7. 2013 19:05
Vitásková opustila byznys a do čela ERÚ zamířila s milionovým zajištěním
Alena Vitásková.
Alena Vitásková. | Foto: ČTK

Praha - Prodejem svých obchodních podílů šéfka ERÚ Alena Vitásková opustila byznys a do státní správy zamířila s milionovým zabezpečením.

"Ano, své obchodní podíly jsem prodala kvůli nástupu do čela ERÚ," říká k tomu Vitásková. A nejde o malé částky.

Po likvidaci její společnosti Klub plynárenských podnikatelů České republiky (KPP ČR) jí připadl podíl v podobě bytu a nebytových prostor v celkové hodnotě 12,3 milionu (další byt v hodnotě 4,9 milionů si pořídila).

"KPP mělo velké základní jmění, které spočívalo v nemovitostech, nechtěla jsem spojovat činnost této firmy nadále s mým jménem, likvidace byla nejjednodušší řešení," vysvětluje, proč poslala společnost v roce 2011 do likvidace.

Svoji hodnotu nabyla zejména v roce 2003, kdy do společnosti vložila nemovitosti v hodnotě kolem třinácti milionů korun a dvoumilionový základní kapitál navýšila na 15,76 milionů.

Kariéra Aleny Vitáskové v kostce

  • vystudovala VUT Brno, fakultu pozemních staveb
  • od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, a. s., Ostrava, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva
  • v letech 2001-2003  působila ve společnosti Transgas, a. s. a RWE Transgas, a. s., ve funkci předsedkyně představenstva a generální ředitelky
  • v období 2004-2006 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské, a. s. Byla prezidentkou Klubu plynárenských podnikatelů ČR

Zdroj: ERÚ

"Šlo o vložení nemovitostí do základního jmění společnosti. Tyto nemovitosti jsem koupila z vlastních prostředků, vydělala jsem si na ně jako manažerka velkých firem (viz. infobox)," říká.

Právě z Klubu plynárenských podnikatelů (KPP) si Vitásková s sebou na úřad přivedla svoji spolupracovnici Michaelu Schneiderovou; ta byla obviněna za to, že stopla revizi licenčního řízení týkajícího se solárních elektráren podnikatele Zdeňka Zemka - oba se přitom znali právě z KPP.

Obviněna potom byla nakonec i Vitásková, podle žalobce totiž dopomohla k trestnému činu své podřízené v případu údajně podvodného získání licence. Vitásková ale obvinění odmítá a považuje ho za součást účelové kampaně s cílem poškodit ERÚ i ji osobně.

Odchod z plynárenství

Kromě peněz z KPP plynou Vitáskové nemalé částky také z prodeje obchodních podílů ve společnostech SMP-Služby a Gazoprojekt Czech. V roce 2011 jí byla takto vyplacena  1,5milionová splátka, loni potom tato částka činila čtyři miliony - ani tím však splátky ještě nekončí.

"Prodej Gazoprojektu je již splacen a za společnost SMP-Služby mám inkasovat ještě cca 10 milionů korun," říká Vitásková.

Nájemné a úroky

Kromě toho jí byla loni na úrocích společností SMP-Služby vyplacena částka ve výši 450 tisíc.

Další významnou část příjmů Vitáskové tvoří nájem za bytové a nebytové prostory - od firem SMP-Služby a Klubu plynárenských podnikatelů vyinkasovala v roce 2011 celkem 900 tisíc, o rok později se k těmto společnostem přidaly M Plast a Dione a částka tím stoupla o 1,35 milionu.

Navzdory její dřívější blízkosti k nim zřejmě mnohé plynárníky současné působení Vitáskové příliš netěší - a to zejména potom, co namísto podpory začala prosazovat změnu regulačních podmínek, které v případě schválení povedou ke ztrátě možnosti pro distributory plynu promítat do cen část svých nákladů, což pro spotřebitele může znamenat nižší ceny, pro distribuční firmy však citelný zásah do zisků.

 

Právě se děje

Další zprávy