Kušnierz odsouzený za dotační podvody už může na svobodu, řekl znovu soud

Marek Pokorný Marek Pokorný, Tereza Hotová
31. 10. 2018 16:53
Petr Kušnierz, pravomocně odsouzený k sedmiletému trestu za ovlivňování dotačních projektů, může být podmínečně propuštěn. Obvodní soud o propuštění rozhodoval již podruhé, poprvé se proti jeho verdiktu odvolala státní zástupkyně a městský soud případ vrátil zpět k projednání. Soud trvá na tom, že se Kušnierz chová vzorně a "udržuje si pořádek ve svých osobních věcech".
Foto: ČTK

Praha - Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz může být podmínečně propuštěn. Rozhodla o tom ve středu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová.

Do databáze soudních rozhodnutí Infosoud zapsala: "Podmíněné propuštění podle § 88 odst. 1 trestního zákoníku s dohledem (§ 89 odst. 1 tr. zákoníku)." Zda se proti rozhodnutí státní zastupitelství opět odvolalo, deník Aktuálně.cz zjišťuje.

Binderová o Kušnierzově podmíněném propuštění nerozhodovala poprvé. Že bývalý ředitel ROP, odsouzený k sedmiletému trestu za ovlivňování dotačních projektů, smí předčasně na svobodu, rozhodla už letos v červenci. Podle ní se Kušnierz za mřížemi choval vzorně. 

"Uvědomil si, že jeho chování, za které mu byl po zásluze vyměřen trest, který v této chvíli vykonává, bylo špatné a chce se takového chování do budoucnosti vyvarovat," konstatovala tehdy Binderová v usnesení o podmíněném propuštění a poukázala na zprávu vězeňské služby, podle níž Kušnierz "udržuje pořádek ve svých osobních věcech, dvakrát mu byla udělena odměna za mimořádné aktivní plnění pracovních povinností."

Proti tomuto rozhodnutí se ale odvolala státní zástupkyně a Městský soud v Praze tehdejší rozhodnutí Binderové zrušil a vrátil k novému projednání u Obvodního soudu pro Prahu 6. Ten nyní opět rozhodl o tom, že Kušnierz může být znovu podmínečně propuštěn.

Kušnierz pomohl k obvinění ostatních

Petr Kušnierz byl k sedmiletému trestu pravomocně odsouzen loni v dubnu. Vrchní soud v Praze ho za mříže poslal za ovlivňování dotačních projektů za 1,4 miliardy korun. 

Kušnierz nejdříve vinu odmítal, později ale začal s policií spolupracovat a přivedl ji na stopu dalších podezřelých. Díky jeho výpovědi tak byli loni na jaře k podmíněným trestům odsouzeni také exnáměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda, další bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová.

Kušnierz byl v minulosti už jednou podmínečně propuštěn. V roce 2013 byl pravomocně odsouzen na pět let za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Ven z vězení se na podmínku dostal už na podzim 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy