Kušnierz odsouzený za dotační podvody už může na svobodu, řekl znovu soud

Marek Pokorný Marek Pokorný, Tereza Hotová
31. 10. 2018 16:53
Petr Kušnierz, pravomocně odsouzený k sedmiletému trestu za ovlivňování dotačních projektů, může být podmínečně propuštěn. Obvodní soud o propuštění rozhodoval již podruhé, poprvé se proti jeho verdiktu odvolala státní zástupkyně a městský soud případ vrátil zpět k projednání. Soud trvá na tom, že se Kušnierz chová vzorně a "udržuje si pořádek ve svých osobních věcech".
Foto: ČTK

Praha - Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz může být podmínečně propuštěn. Rozhodla o tom ve středu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová.

Do databáze soudních rozhodnutí Infosoud zapsala: "Podmíněné propuštění podle § 88 odst. 1 trestního zákoníku s dohledem (§ 89 odst. 1 tr. zákoníku)." Zda se proti rozhodnutí státní zastupitelství opět odvolalo, deník Aktuálně.cz zjišťuje.

Binderová o Kušnierzově podmíněném propuštění nerozhodovala poprvé. Že bývalý ředitel ROP, odsouzený k sedmiletému trestu za ovlivňování dotačních projektů, smí předčasně na svobodu, rozhodla už letos v červenci. Podle ní se Kušnierz za mřížemi choval vzorně. 

"Uvědomil si, že jeho chování, za které mu byl po zásluze vyměřen trest, který v této chvíli vykonává, bylo špatné a chce se takového chování do budoucnosti vyvarovat," konstatovala tehdy Binderová v usnesení o podmíněném propuštění a poukázala na zprávu vězeňské služby, podle níž Kušnierz "udržuje pořádek ve svých osobních věcech, dvakrát mu byla udělena odměna za mimořádné aktivní plnění pracovních povinností."

Proti tomuto rozhodnutí se ale odvolala státní zástupkyně a Městský soud v Praze tehdejší rozhodnutí Binderové zrušil a vrátil k novému projednání u Obvodního soudu pro Prahu 6. Ten nyní opět rozhodl o tom, že Kušnierz může být znovu podmínečně propuštěn.

Kušnierz pomohl k obvinění ostatních

Petr Kušnierz byl k sedmiletému trestu pravomocně odsouzen loni v dubnu. Vrchní soud v Praze ho za mříže poslal za ovlivňování dotačních projektů za 1,4 miliardy korun. 

Kušnierz nejdříve vinu odmítal, později ale začal s policií spolupracovat a přivedl ji na stopu dalších podezřelých. Díky jeho výpovědi tak byli loni na jaře k podmíněným trestům odsouzeni také exnáměstek hejtmana Ústeckého kraje Pavel Kouda, další bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Pavel Markvart a úřednice Irena Kotlanová.

Kušnierz byl v minulosti už jednou podmínečně propuštěn. V roce 2013 byl pravomocně odsouzen na pět let za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Ven z vězení se na podmínku dostal už na podzim 2014.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy