Zlatou palmu získal v Cannes korejský Parazit. Uspěl i Atlantique a Malý Ahmed

ČTK ČTK
25. 5. 2019 21:12
Slavnostním předáváním cen v sobotu večer 72. ročník slavného festivalu ve francouzském Cannes skončil.
Režisér Bog Joon-ho získal se svým snímkem Parazit Zlatou palmu v Cannes.
Režisér Bog Joon-ho získal se svým snímkem Parazit Zlatou palmu v Cannes. | Foto: Reuters

Pro jihokorejský film je to podle odborníků historický moment. Film Parazit (v originále Kisaengčchung) je černou komedií, která upozorňuje na sociální nerovnosti v Jižní Koreji mezi chudými a bohatými.

Byl mezi favority vedle například Almodóvarova snímku Bolest a sláva s Penelope Cruzovou a Antoniem Banderasem či Tarantinova filmu Tenkrát v Hollywoodu s Bradem Pittem a Leonardem DiCapriem. Velkou šanci na úspěch měl také film A Hidden Life od režiséra Terrence Malicka.

Vítězkou Velké ceny festivalu je francouzsko-senegalská režisérka Mati Diopová se snímkem Atlantique, který vznikl v koprodukci Francie, Senegalu a Belgie. Věnuje se nuznému životu v Africe, kdy se východiskem stane rozhodnutí odejít z Afriky za lepším životem.

Ocenění filmového festivalu za nejlepší režii získali belgičtí bratři Luc a Jean-Pierre Dardenneovi za dramatický snímek Le Jeune Ahmed (Mladý Ahmed).

Cenu za nejlepší herečku získala Angličanka Emily Beechamová za roli v dramatu Little Joe rakouské režisérky Jessica Hausnerové. Nejlepším hercem pak byl vyhlášen Španěl Antonio Banderas za výkon v dramatickém snímku Bolest a sláva uznávaného španělského režiséra Pedra Almodóvara.

Devětašedesátiletý Almodóvar řekl, že film Bolest a sláva o stárnoucím režisérovi je o něm samotném jenom z 20 procent, ale kritici se shodují, že Španěl do Cannes přivezl svůj zatím nejosobnější film. 

Již 19. května si v Cannes převzal Zlatou palmu za celoživotní dílo legendární francouzský herec Alain Delon. Proti jeho vyznamenání vznikla i petice, neboť herec se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli svému chování k ženám nebo názorům na homosexuály.

K Česku se vztahovalo několik snímků v nesoutěžních sekcích. V sekci Cannes Classics byl uveden dokument režisérů Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Snímek, který vznikl v česko-francouzské koprodukci, je uceleným životním portrétem režiséra Miloše Formana.

Promítány byly i filmy Psi nenosí kalhoty (Dogs Don't Wear Pants) a Sólo, na kterých se podíleli čeští tvůrci. V sekci Cinéfondation byl představen studentský film Sto dvacet osm tisíc, který získal na Českých lvech cenu za nejlepší studentský film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Ondřej Erban.

Kategorie Oceněný
Zlatá palma Kisaengčchung (Parazit)
Velká cena poroty Atlantique
Nejlepší režie Luc a Jean-Pierre Dardenneovi
Nejlepší herečka Emily Beechamová
Nejlepší herec Antonio Banderas
Nejlepší scénář Céline Sciammaová
Cena poroty Les Misérables (Bídníci)
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy