reklama
 
 

Zlatou palmu získal v Cannes korejský Parazit. Uspěl i Atlantique a Malý Ahmed

25. 5. 2019 21:12
Slavnostním předáváním cen v sobotu večer 72. ročník slavného festivalu ve francouzském Cannes skončil.

Pro jihokorejský film je to podle odborníků historický moment. Film Parazit (v originále Kisaengčchung) je černou komedií, která upozorňuje na sociální nerovnosti v Jižní Koreji mezi chudými a bohatými.

Byl mezi favority vedle například Almodóvarova snímku Bolest a sláva s Penelope Cruzovou a Antoniem Banderasem či Tarantinova filmu Tenkrát v Hollywoodu s Bradem Pittem a Leonardem DiCapriem. Velkou šanci na úspěch měl také film A Hidden Life od režiséra Terrence Malicka.

Vítězkou Velké ceny festivalu je francouzsko-senegalská režisérka Mati Diopová se snímkem Atlantique, který vznikl v koprodukci Francie, Senegalu a Belgie. Věnuje se nuznému životu v Africe, kdy se východiskem stane rozhodnutí odejít z Afriky za lepším životem.

Ocenění filmového festivalu za nejlepší režii získali belgičtí bratři Luc a Jean-Pierre Dardenneovi za dramatický snímek Le Jeune Ahmed (Mladý Ahmed).

Cenu za nejlepší herečku získala Angličanka Emily Beechamová za roli v dramatu Little Joe rakouské režisérky Jessica Hausnerové. Nejlepším hercem pak byl vyhlášen Španěl Antonio Banderas za výkon v dramatickém snímku Bolest a sláva uznávaného španělského režiséra Pedra Almodóvara.

Devětašedesátiletý Almodóvar řekl, že film Bolest a sláva o stárnoucím režisérovi je o něm samotném jenom z 20 procent, ale kritici se shodují, že Španěl do Cannes přivezl svůj zatím nejosobnější film. 

Již 19. května si v Cannes převzal Zlatou palmu za celoživotní dílo legendární francouzský herec Alain Delon. Proti jeho vyznamenání vznikla i petice, neboť herec se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli svému chování k ženám nebo názorům na homosexuály.

K Česku se vztahovalo několik snímků v nesoutěžních sekcích. V sekci Cannes Classics byl uveden dokument režisérů Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Snímek, který vznikl v česko-francouzské koprodukci, je uceleným životním portrétem režiséra Miloše Formana.

Promítány byly i filmy Psi nenosí kalhoty (Dogs Don't Wear Pants) a Sólo, na kterých se podíleli čeští tvůrci. V sekci Cinéfondation byl představen studentský film Sto dvacet osm tisíc, který získal na Českých lvech cenu za nejlepší studentský film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Ondřej Erban.

Kategorie Oceněný
Zlatá palma Kisaengčchung (Parazit)
Velká cena poroty Atlantique
Nejlepší režie Luc a Jean-Pierre Dardenneovi
Nejlepší herečka Emily Beechamová
Nejlepší herec Antonio Banderas
Nejlepší scénář Céline Sciammaová
Cena poroty Les Misérables (Bídníci)

autor: ČTK | 25. 5. 2019 21:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama