Rolling Stones rozezpívali v Letňanech desetitisíce lidí. Jako předkapela jim zahrál i Pražský výběr

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2018 22:03
Na středeční koncert přijeli do Letňan kromě těch českých i fanoušci z různých koutů Evropy. Pořadatelé koncertu očekávali nejméně 50 000 diváků.
Rolling Stones v pražských Letňanech.
Rolling Stones v pražských Letňanech. | Foto: ČTK

Praha - V areálu letiště v pražských Letňanech vyvrcholil ve středu pozdě večer dlouho očekávaný koncert slavné britské rockové kapely Rolling Stones. Za jásotu tisíců fanoušků ho zpěvák Mick Jagger kolem deváté hodiny večer zahájil písní Street Fighting Man, která je považována za jednu z nejvíce politicky angažovaných skladeb skupiny. Ke skladbě z alba Beggars Banquet z roku 1968 frontmana skupiny údajně inspirovaly pouliční demonstrace přerůstající v násilí v Londýně a Paříži.

Následovaly další hity slavné kapely jako It's Only Rock 'n' Roll (But I Like It), Paint It Black, Honky Tonk Women, Sympathy for the Devil nebo (I Can't Get No) Satisfaction. Poslední album Blue & Lonesome z roku 2016 zastoupila pouze skladba Ride 'Em on Down.

Velkolepou hudební show na letišti v Letňanech sledovalo podle pořadatelů přibližně 50.000 lidí. V hledišti se sešlo několik generací posluchačů a nebylo výjimkou vidět mladé lidi tancovat na oblíbené písně jejich rodičů nebo i prarodičů. "Publikum Stones je tím lepidlem, které nás drží pohromadě. Ten nejlepší pocit nejvyššího uspokojení zažívám, když se blíží konec koncertu a všichni v publiku šílí nadšením," prohlásil před začátkem turné bubeník Charlie Watts.

Velkolepou hudební show v pražských Letňanech zahájili už po 18. hodině jako první předskokani švýcarští rockeři Gotthard. Po nich vystoupil český Pražský výběr. "Je to velká čest a vyvrcholení naší hudební dráhy, nikdy bychom tomu nevěřili, že se to může stát," uvedl zpěvák a klávesista Michael Kocáb.

Rolling Stones se po patnácti letech vrátili do Prahy, kde od roku 1990 vystoupili celkově popáté. Naposledy v Česku zahráli v roce 2007 v Brně. 

"Tohle je můj 28. koncert Rolling Stones," řekl postarší divák z Nizozemska, který byl v areálu letňanského letiště mezi prvními. Na pražský koncert se vypravil se svým synem, přičemž letos už skupinu kolem zpěváka Micka Jaggera uvidí počtvrté.

Fanoušci Rolling Stones v pražských Letňanech.
Fanoušci Rolling Stones v pražských Letňanech. | Foto: ČTK

Zhruba od čtvrté hodiny odpoledne už ke vstupu do dějiště koncertu od konečné metra C proudili lidé prakticky bez ustání. Fronty se však u bezpečnostních kontrol tvořily jen minimálně.

Koncert britských rockových legend přitáhl do Prahy i fanoušky ze zámoří. "Byl jsem na koncertě v roce 2006, když přijeli (Rolling Stones) do Argentiny, a pak ještě v roce 2016, teď jdu potřetí," řekl šestadvacetiletý návštěvník z Buenos Aires oblečený v dresu fotbalové hvězdy Lionela Messiho. Do Prahy přijel z Ruska, kam jel na fotbalový šampionát, a v davu příchozích nebyl jediným zástupcem své země.

Dvojice Italů zase uvedla, že doma v regionu Apulie zavřeli svoji restauraci jenom kvůli tomu, aby si mohli naživo vyslechnout své oblíbené hity. Publikum v Letňanech zároveň není pestré jen národnostně, ale i věkem diváků a zastoupení v něm mají takřka všechny věkové kategorie.

VIDEO: Hit kapely Rolling Stones Jumpin' Jack Flash z koncertu v britském Hyde Parku

Hit Jumpin' Jack Flash nechybí na žádném koncertu Rolling Stones. | Video: www.rollingstones.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967

Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Celosvětová poptávka po zlatě se loni zvýšila o 18 procent na 4741 tun. Kromě centrálních bank měli zájem o zlato i drobní investoři.

Údaje ukazují změnu postoje vůči zlatu od 90. let a začátku tisíciletí, kdy centrální banky, zejména ty v západní Evropě, prodávaly stovky tun kovu ročně. Od finanční krize v letech 2008 a 2009 evropské centrální banky přestaly prodávat a stále více mladých tržních ekonomik, jako je Rusko, Turecko či Indie, zlato nakupuje.

Centrální banky zlato preferují, neboť se očekává, že si tento kov udrží hodnotu i v době nestability. Na rozdíl od měn a dluhopisů není zlato závislé ani na žádném emitentovi nebo vládě.

WGC upozornila, že v době pandemie nemoci covid-19 se nákupy snížily. Ve druhé polovině loňského roku se ale zájem opět zvýšil a centrální banky od července do prosince nakoupily 862 tun zlata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy