Nouvelle Prague představí hudební trendy i nové hvězdy

Kultura Kultura
18. 9. 2013 11:22
Na konferenci budou diskutovat šéfka Szigetu a dramaturg Glastonbury.
Lucy Rose
Lucy Rose | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli neustálým nářkům vydavatelů směrem k malému českému trhu s muzikou by se mohlo zdát, že pro hudební konferenci profesionálů hudebního průmyslu zde není prostor. Akce pojmenovaná Nouvelle Prague tento stereotyp prolamuje a kromě zástupců velkých evropských festivalů jako Sziget, The Big Escape nebo Glastonbury ve dnech 1. až 2. listopadu také přiveze několik nadějných kapel z celého světa.

Pro veřejnost bude právě hudební program tím nejzajímavějším. Diváci v areálu smíchovského pivovaru Staropramen za 200 korun uvidí několik vycházejících hvězd, mezi nimi například mladou písničkářku Lucy Rose.

Ta svou hudební cestu začala tím, že nasedla na vlak do Londýna. Rozloučila se s maloměstem a začala vymetat kluby, které nabízely hraní pro toho, kdo přijde s kytarou a dostatkem odhodlání. Potkala tak lidi, kteří později vytvořili základ jejího týmu, a s nimi natočila pár videí, které rychle překročily miliónovou hranici zhlédnutí na Youtube. Tím se zařadila mezi písničkářky internetového věku. V září 2012 vydala své debutové album a to se záhy vyhouplo na třináctou příčku v britském žebříčku.

Kromě ní se dále představí kapely City of Glass, CTNZNSHIP, Jeremy Loops, Little Suns, Local Foreigners Money for Rope, Neon Windbreaker a Technical Kidman. Ti všichni se budou snažit proniknout do povědomí tuzemských promotérů.

Na konferenci samotné, pro niž je showcasový festival doprovodným programem, se bude diskutovat o aktuálnějších tématech současného hudebního světa - ať už o problematice pojištění festivalů, autorských práv, streamingu živých vystoupení, propagace české hudby v zahraničí nebo o legislativních záležitostech.

Jako první delegáti se na Nouvelle Prague zaregistrovali například Martin Elbourne, který vybírá kapely pro dvě důležitá pódia na Glastonbury, ale současně je také hudebním konzultantem australské vlády, dále ředitelka maďarského festivalu Sziget Fruzsina Szep nebo generální sekretář evropské asociace hudebních festivalů Yourope Christof Huber. 

Nouvelle Prague si klade za cíl vytvořit unikátní platformu pro propojení hudebních odborníků i aktivit a přispět tak k rozvoji české kultury i turistického ruchu. Podobné akce, které se konají i v jiných vyspělých zemích, pomáhají exportu a importu hudebního průmyslu, který je čím dál důležitější součástí jednotlivých národních ekonomik.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy