Nouvelle Prague představí hudební trendy i nové hvězdy

Kultura Kultura
18. 9. 2013 11:22
Na konferenci budou diskutovat šéfka Szigetu a dramaturg Glastonbury.
Lucy Rose
Lucy Rose | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kvůli neustálým nářkům vydavatelů směrem k malému českému trhu s muzikou by se mohlo zdát, že pro hudební konferenci profesionálů hudebního průmyslu zde není prostor. Akce pojmenovaná Nouvelle Prague tento stereotyp prolamuje a kromě zástupců velkých evropských festivalů jako Sziget, The Big Escape nebo Glastonbury ve dnech 1. až 2. listopadu také přiveze několik nadějných kapel z celého světa.

Pro veřejnost bude právě hudební program tím nejzajímavějším. Diváci v areálu smíchovského pivovaru Staropramen za 200 korun uvidí několik vycházejících hvězd, mezi nimi například mladou písničkářku Lucy Rose.

Ta svou hudební cestu začala tím, že nasedla na vlak do Londýna. Rozloučila se s maloměstem a začala vymetat kluby, které nabízely hraní pro toho, kdo přijde s kytarou a dostatkem odhodlání. Potkala tak lidi, kteří později vytvořili základ jejího týmu, a s nimi natočila pár videí, které rychle překročily miliónovou hranici zhlédnutí na Youtube. Tím se zařadila mezi písničkářky internetového věku. V září 2012 vydala své debutové album a to se záhy vyhouplo na třináctou příčku v britském žebříčku.

Kromě ní se dále představí kapely City of Glass, CTNZNSHIP, Jeremy Loops, Little Suns, Local Foreigners Money for Rope, Neon Windbreaker a Technical Kidman. Ti všichni se budou snažit proniknout do povědomí tuzemských promotérů.

Na konferenci samotné, pro niž je showcasový festival doprovodným programem, se bude diskutovat o aktuálnějších tématech současného hudebního světa - ať už o problematice pojištění festivalů, autorských práv, streamingu živých vystoupení, propagace české hudby v zahraničí nebo o legislativních záležitostech.

Jako první delegáti se na Nouvelle Prague zaregistrovali například Martin Elbourne, který vybírá kapely pro dvě důležitá pódia na Glastonbury, ale současně je také hudebním konzultantem australské vlády, dále ředitelka maďarského festivalu Sziget Fruzsina Szep nebo generální sekretář evropské asociace hudebních festivalů Yourope Christof Huber. 

Nouvelle Prague si klade za cíl vytvořit unikátní platformu pro propojení hudebních odborníků i aktivit a přispět tak k rozvoji české kultury i turistického ruchu. Podobné akce, které se konají i v jiných vyspělých zemích, pomáhají exportu a importu hudebního průmyslu, který je čím dál důležitější součástí jednotlivých národních ekonomik.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy